pátek, 1. červenec 2005

Rozhlasoví symfonici na romantické vlně

Napsal(a) 

Jméno Chang je v hudebním světě hodně frekventované. Dokonce mám pocit, že je v Asii stejně běžné jako u nás třeba Novák. Jeden z jeho nositelů, korejský dirigent Yun-Sung Chang , byl 1. 3. (Rudolfinum, Praha) hostem Symfonického orchestru Českého rozhlasu . Hudbu trojice Berlioz - Bruch - Sibelius prezentoval spolehlivě, i když ne vždy s nadstavbovým uměleckým posvěcením. Berliozova předehra Římský karneval má být jistě zvukově masivní, jásavá, ale i na úvod koncertu bylo toho jednostrunného opulentního zvuku až příliš. Navíc v detailech nebylo vše zcela přesné; jako by zde chyběla přesná a vládnoucí ruka rozhlasového šéfdirigenta. Co se týká doprovodu Bruchova 1. houslového koncertu , tak korejský host nepřinutil orchestr respektovat dynamická znaménka v partituře, což poznamenalo, kromě silné virózy, i výkon Bohuslava Matouška (zvláště v 3. větě), jenž byl nezřídka hutným orchestrem zcela "převálcován". Sólista upoutal hlavně měkkým, barevně bohatým tónem a dobře promyšlenou makrotektonikou. Od člena elitní skupiny českých houslistů ani není možné čekat jiný než pečlivě vyprofilovaný výkon. Vrcholem večera byla Sibeliova Symfonie e moll op. 39 . Provedení mělo pevné kontury, a i když nebylo vždy využito nádherných ztišení a náladových proměn, které v partituře nalezneme, výkon dirigenta a orchestru měl velmi dobrou úroveň.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.