pondělí, 25. květen 2015

Romantika a jižanský temperament na Dvořákově Olomouci

Napsal(a) 

Ensemble variabile Ensemble variabile

Takto lákavě zněl podtitul předposledního v řadě koncertů konaného v rámci mezinárodního festivalu Dvořákova Olomouc, na němž vystoupilo italské komorní trio Ensemble variabile. Soubor sdružuje hudebníky z regionu Alpa Adria za účelem provozování hudby v různých formacích. Pro tento večer se představilo trio – klarinetista Claudio Mansutti, violoncellista Andrea Musto a klavíristka Federica Repini. Již od samého začátku bylo zřejmé, že koncert dostojí slibu z podtitulu. Příjemnou komorní atmosféru, kterou soubor hned v úvodu navodil, ještě více podpořilo intimní prostředí barokní kaple Božího Těla v budově Uměleckého centra Univerzity Palackého, ve které se koncert odehrával.

Večer otevíralo Brahmsovo Trio pro klarinet, violoncello a klavír, op. 114. Tato skladba, kterou Brahms napsal na sklonku svého života, se pro svou sofistikovanou propracovanost řadí ve své kategorii k tomu nejlepšímu a přináší pro interprety vyrovnaný dialog všech nástrojů. Hráči zde navíc skvěle využili silného výrazového potenciálu skladby a nabídli posluchačům širokou škálu nálad a emocí, jež nejvíce vynikly především v dominujícím lyrickém zvuku klarinetu.

Po krátké přestávce se trio předvedlo ve 4 kusech pro klarinet, violoncello a klavír, op. 83 německého romantického skladatele Maxe Brucha. Bruchovy kompozice jsou výjimečné pro svou bohatou melodičnost a exponovanou dramatičnost. Soubor Ensemble variabile zde prokázal úžasnou sehranost a schopnost vnímat a naslouchat jeden druhému.

Závěr koncertu se skladbou Trio Nina Roty přesunul do 20. století. Tento italský hudební skladatel je znám především hudbou k filmům Kmotr či Zeffirelliho Romeo a Julie. Skladba, která v tento večer zazněla, klade na interprety vysoké nároky především z hlediska rytmického. Toto úskalí však soubor zvládl s přehledem.

Příjemný dojem z celého večera zakončil tento muzikantsky poctivý italský soubor přídavkem, který si publikum vyžádalo dlouhým závěrečným potleskem.

Nejnovější od Marta Kerlínová

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.