Rok české hudby a soudobá tvorba

Autoři (s výjimkou Ladislava Kubíka, který trvale žije ve Spojených státech amerických) se koncertu osobně zúčastnili, aby vyslechli provedení svých skladeb v podání Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Petra Vronského.

Večer zahájila symfonická báseň Radobÿl  Vladimíra Franze. Orchestru se podařilo monotematickou skladbu skvěle podat s důrazem na dynamické zvraty, které jsou základním kamenem díla. Skladba zaujala také svou témbrovou složkou. Druhou uvedenou skladbou se stal Koncert č. 3  pro klavír, orchestr a elektroniku věnovaný památce Bohuslava Martinů od Ladislava Kubíka. Ke klavíru usedl významný světový pianista Read Gainsford. Diváci však neměli velkou příležitost vychutnat si jeho hru, jelikož v kompozici je sólovému klavíru poskytnut jen nezbytně nutný prostor.

Po přestávce byl ve světové premiéře uveden Kurzův obraz pro symfonický orchestr nazvaný Strom života, který festivalové publikum kladně přijalo a své uznání skladateli, orchestru i dirigentovi vyjádřilo dlouhotrvajícím potleskem. Slavnostní večer zakončilo oratorium Stabat Mater  olomouckého rodáka Roberta Hejnara. Pěveckých partů se úspěšně ujaly Lucie Silkenová (soprán) a Sylva Čmugrová (alt). Na varhany doprovázel Karel Martínek a zpíval brněnský sbor Kantiléna vedený sbormistry Michalem Jančíkem a Jakubem Kleckerem. Entuziasmus interpretů a precizní podání skladby bylo perfektním zakončením celkově velmi zdařilého koncertu.

 

Sdílet článek: