čtvrtek, 8. duben 2004

Rehabilitovaný Vycpálek

Napsal(a) 

Rehabilitovaný Vycpálek Rehabilitovaný Vycpálek

Šéfdirigent Zdeněk Mácal se dramaturgicky a interpretačně vyznamenal, když zařadil a skvěle provedl v abonentní řadě České filharmonie (5. 2. v Rudolfinu) Kantátu o posledních věcech člověka od Ladislava Vycpálka, autora bohužel málokdy hraného, v podstatě zapomenutého, upřímně věřícího, mediálně takzvaně nezajímavého. Pokud by mohl jediný koncert někoho rehabilitovat, pak se tak rozhodně stalo. Monumentální a zároveň duchovně hlubokou hudební fresku z počátku 20. let 20. století Mácal s orchestrem a za klíčového přispění Pražského filharmonického sboru ukázal jako dílo s naléhavým a opravdově a vážně myšleným nábojem a poselstvím, dílo koncipované v klasických, srozumitelných konturách, a přitom v dostatečně osobitém hudebním jazyce inspirovaném modernou i folklorem. Přesvědčivost Mácalova dirigentského projevu i jeho umělecký nadhled nad notovým zápisem byly přesně tím, co tato skladba potřebuje - aby vynikly její opakovaně a vzníceně klenuté apely i vroucnost. Bohatýrsky zpívající Ivan Kusnjer i hlasově křehčí Maria Haan byli ideálními představiteli sólových "rolí". A sbor zde mohl ohromit výdrží, dlouhodechostí, velkým a přitom kultivovaným zvukem. Když pak Mácal po přestávce navázal Franckovou Symfonií d moll , rázem zahnal pochybnosti, které toto spojení a toto pořadí děl předem mohlo vzbuzovat. Pojal ji značně dramaticky a zápasivě, v intezivních poryvech a závažně, přesto ne přehnaně, takže ve výrazové návaznosti překvapivě vytvořila k předchozí skladbě logický protějšek. Filharmonici hráli s angažovaností, ale vždy udrželi potřebnou zvukovou kulturu.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.