neděle, 13. červen 2010

Premiéra ve filharmonii

Napsal(a) 

Jiří Bělohlávek se paralelně věnuje symfoniím Bohuslava Martinů jak ve svém londýnském působišti u Symfonického orchestru BBC, se kterým je v této sezoně postupně dává všechny, tak s Českou filharmonií , s níž je snad nakonec všechny live natočené vydá na CD. První symfonie zazněla v Rudolfinu (11. 3.) od vstupní opalizace mezi tóninami h moll a H dur – přes své synkopy a jasné melodie i fantazijní modulace – až po samotný konec ve vší opojnosti i zemitosti. Třetí větu, tryznu za manželku objednavatele díla, dirigenta Kusevického, pojal dirigent velkolepě, vroucně a mimořádně závažně. Už jen díky této samotné části by večer stál za to.

Martinů však nebyl v programu sám. Nedlouho po londýnské premiéře suity z opery Káťa Kabanová zazněla tato partitura, jak ji sestavil Jaroslav Smolka, díky dirigentu Bělohlávkovi v Praze podruhé. Jde o vděčné koncertní číslo, zcela janáčkovské, dramaticky výmluvné, poutavé, filharmoniky naplno zahrané. Spolu s oběma českými klasiky o přízeň publika usiloval však ještě Jiří Gemrot. Plně se svým Klavírním koncertem , hraným ve světové premiéře, uspěl. Jednovětá, posluchačsky vstřícná a v celkové koncepci přehledná skladba má odpovídající robustnost, nápady i spád a vzbudila spontánní příznivý ohlas. Patřil i sólistovi, jímž byl na záskok místo původně hlášeného Jana Simona pianista Daniel Wiesner . Prokázal značnou dávku pohotovosti i okamžité virtuozity. Jednoznačně vděčný charakter skladby dává tušit, že jeho úsilí snad nebylo určeno jen jedinému provedení.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.