úterý, 25. květen 2004

Praha v Bruselu

Napsal(a) 

Festival "Czech Dreams" pod záštitou Václava Havla a Magdaleny Kožené si poprvé odskočil do zahraničí. V srdci Evropské unie Belgičané uspořádali v únoru minifestival nazvaný "Praha v Bruselu". Čtyři koncerty se uskutečnily ve dvou nejdůležitějších sálech vážné hudby v Bruselu, v konzervatoři a v Paláci krásného umění. O koncerty byl velký zájem a byly vesměs vyprodané. Pražákovo kvarteto je v Bruselu pravidelným hostem a mělo tu čest festival otevřít. Vybralo si k tomu smyčcová kvarteta tří "oslavenců", Josefa Suka, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Mimořádný úspěch měl recitál Magdaleny Kožené . Naše současná pěvecká hvězda si vybrala částečně nevšední písně ve čtyřech jazycích. Vedle Martinů a Dvořáka zpívala rovněž Mahlera a Ravela. Zvláštní pozornost si zasloužily dvě písně Jana Josefa Röslera a cyklus Satiry Dmitrije Šostakoviče. Kožená je inteligentní umělkyně a ví, že vhodné sestavení recitálu je polovina úspěchu. O tu druhou polovinu se ovšem musela postarat sama, nebo lépe řečeno s citlivě doprovázejícím britským klavíristou Malcolmem Martineau . Publikum bylo nadšené a nechtělo nechat mezzosopranistku odejít bez řady přídavků. (Teď ji čekají zkoušky v Salcburku na Mozartovu Cosi fan tutte společně s Cecilií Bartoli a pod vedením Simona Rattlea). Další večer se představila Pražská komorní filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a houslistou Ivanem Ženatým ve skladbách Dvořáka a Martinů. Martinů není v Bruselu neznámý, stejní pořadatelé zde před dvěma roky programovali skoro všechna orchestrální díla skladatele. Filharmonie precizně zahrála Toccata e due canzoni . Ivan Ženatý byl sólistou v Dvořákově Houslovém koncertě a moll . Jeho jedinečný nástroj (Guarneri del Gesu) zněl nádherně, ale od houslisty jsem očekával víc. Česká Suita D dur zakončila večer, ve kterém se mladí muzikanti Pražské komorní filharmonie představili v nejlepším světle a rovnou z Bruselu odjížděli na turné do Japonska, generálka jim vyšla perfektně. Minifestival zakončil místní orchestr. Flámský rozhlasový orchestr zahrál pod vedením Jana Lathama-Koeniga dvě stěžejní orchestrální díla Leoše Janáčka - Sinfoniettu a Tarase Bulbu . Škoda jen, že sice již odvolaný, ale stále úřadující ředitel spolupořádajícího Pražského domu v Bruselu se jako představitel České republiky neumí chovat a popíjí během koncertu filharmonie bezostyšně šampanské.

Mirek Černý

1943, v temné noci: narozen v Praze a díky příjmení ihned vázán k hudbě (Carl Czerny). 1943-1970: zářný život v komunismu. Jídla bylo dost, demokracie, svobody, toaletního papíru, atd. mnohem méně. 1957-1970: Studie, nejdříve zeměměřič, potom hudební studie, člen profesionálního souboru Pražští madrigalisté, noty vyhrály s velkým náskokem nad metry. 1970-dodnes: ještě více svobody ztraceno svatbou s bruselskou Belgičankou Agnes (1970: dvě svatby v Praze a belgickém Dilbeeku, 2017: stále platné). Vlastník dvou státních příslušností, dvou pasů a dvou (odrostlých) synů. 1970: zabaleny stovky LP-ček s vážnou hudbou a odjezd VW-broukem 902 km směrem na západ. 1970-1984: nejdříve člen rozhlasového sboru, později redaktor Radia 3 (stanice vážné hudby státního rozhlasu). Mezitím studium holandštiny se sotva průměrnými výsledky. Od 1973: bytem v Dilbeeku (u Bruselu). Člen české menšiny v Dilbeeku, která má dohromady jednoho člena (mě samotného). 1983-dodnes: Free-lance novinář deníků De Standaard a Het Nieuwsblad, přivýdělky: úředník min. kultury, regionální ředitel zaměstnavatelské organizace a člen hudebních porot v Belgii a v zahraničí, ministerských komisí, poradních rad, předseda organizace Vlámských novinářů v Antverpách, atd. Současné aktivity: Free-lance novinář deníku Het Nieuwsblad (od 1982) a časopisů De Bond (1982), Tertio (2007), Randkrant (2015) a s hrdostí české Harmonie (1994). Přes dlouhodobou spolupráci se mnou zatím žádné z těchto medií nezkrachovalo.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.