neděle, 6. duben 2003

Oslava narozenin

Napsal(a) 

Wolfgang Amadeus Mozart se narodil přesně 27. ledna v roce 1756. A tento den se v Národním divadle rozhodli vzhledem ke známým spojitostem autora s hlavním městem také patřičně oslavit. Hlavní náplní oslavy bylo vystoupení renomovaného pianisty Leslie Howarda . S velkým očekáváním a představou, že samozřejmě půjde o výrazně nadstandardní výkon, se mohlo publikum zaposlouchat do Mozartovy Sonáty a moll KV 310, D dur KV 311, 9 variací na píseň Ein Weib istr das herrlichste Ding KV 613, Lisztovy Reminiscence na Dona Juana, Dvou tranksripcí z Mozartova Requiem a Fantazie na téma Figara a Dona Giovanniho . Howardův výkon byl pro mě zklamáním, přestože si u publika vysloužil téměř standing ovations. Nepodařilo se mu vyrovnat se s divadelní akustikou (pro recitál ne zcela vhodnou), takže v jednotlivých pasážích byly tóny různě silné, navíc rychlejší úseky povážlivě příliš často umělec technicky "neustál". V Lisztovi se dalo leccos skrýt za pedál, ale u krystalického Mozarta podobné úniky možné nejsou. Při troše soudnosti si tyto nedostatky musel interpret uvědomit, a tak je mu ctí, že jako pravý profesionál a gentleman s hlavou vztyčenou bojoval až do konce. Zaposlouchat se ale člověk při takovém množství rušivých elementů nemohl a z koncertu odcházel více unaven než občerstven. Při další oslavě bych raději pokusy o výjimečnost investovala jiným směrem. Wolfgang si to zaslouží.

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.