úterý, 28. prosinec 2004

Opus perfectum

Napsal(a) 

Říká se, že Schönbergova Komorní symfonie pro 15 sólových nástrojů op. 9 je skladatelovým opusem perfectum. Každopádně kompozice z roku 1906 je jedním z úhelných kamenů hudby 20. století a je symbolem pro tehdejší rozbíjení klasické tonality a práce s hudební materií. V Praze kupodivu zní je zřídka. O to více je třeba ocenit její zařazení na první abonentní koncert Pražské komorní filharmonie (4. 10., Rudolfinum Praha). Její dirigent Michel Swierczewski je navíc velký znalec moderní hudby, těžko byste u nás hledali lepšího pedagoga pro "výuku" interpretace moderní a hlavně soudobé hudby, a dokázal mladé hudebníky pro Schönberga nadchnout. Výsledkem bylo strhující provedení, jež nemělo slyšitelnou chybu. Gurmánským zážitkem se však stalo i provedení Beethovenovy "pastýřské" 6. symfonie , jež mělo komorní lehkost, perlivost a v Čechách neobvyklou přesnost. Nemohu ještě nezmínit lahůdkové provedení Schumannova Koncertního kusu pro kvartet lesních rohů F dur op. 86 . České hornové kvarteto je souborem pozoruhodné úrovně.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.