pátek, 31. červenec 2009

Operní hvězdy ve Walesu

Napsal(a) 

Festival Bryna Terfela (Faenol Festival) v amfiteátru v parku na loukách poblíž městečka Bangor v severozápadním Walesu je regionální akcí s mezinárodními ambicemi. Pro obyvatele této relativně odlehlé části hlavního britského ostrova je čtyřdenní open-air program mimořádným kulturním podnětem. Klasické hudbě byl i letos věnován jen jeden večer, další patřily lehčím múzám a zábavě. Basbarytonista Bryn Terfel , v operní oblasti již nesporně světoznámý, se nedaleko narodil a také tam žije. Pohnutky k pořádání podobného podniku má z velké části vlastenecké. Však také jeden koncert věnoval zpěvákům populárních žánrů s texty výhradně ve velštině. Operní gala, přes menšinovost tohoto žánru a tomu odpovídající návštěvnost, několikatisícovou, ale i tak menší než u ostatních programů, bylo (23. 8.) přirozeným středobodem víkendového festivalu. Terfel zazpíval svým bohatýrským, ale ohebným hlasem skvěle Mozarta i romantické árie, vtipkoval velšsky s publikem, pěvecky se zcela rozdal a předvedl, že umí také pískat na prsty, vystoupil i v duetech, ale větší prostor přece jen dal svým hostům. Z obou mladých žen zaujala především Diana Damrau , která už má bohaté zkušenosti sahající až do Metropolitní opery. Ukázala se jako mimořádně všestranná - s komediálním talentem i se schopností vytvořit velké postavy italského repertoáru. Oslnila křišťálovými koloraturami jako Královna noci, stejně tak ovšem zaujala v belcantových scénách z Gounodova Romea a Julie a z Delibesových oper Lakmé a Les Filles de Cadiz ; neodolatelná byla i v ukázce z Lehárovy Veselé vdovy . Mezzosopranistka Nadia Krasteva byla objevem - má velký fond a pódiovou suverenitu. Zpívala Dalilu, Eboli, Amneris a další árie s velkou výrazovou intenzitou. Tenorista Johan Botha patří v současnosti ve svém italském oboru k oporám mnoha produkcí. Nelze mu nic vytknout, má silný hlas, kterým dostačujícím způsobem uzpívá i Kalafovo Nessun dorma z Pucciniho Turandot . Ve srovnání s několika málo skutečnými tenorovými hvězdami mu však přece jen něco chybí. Terfel získal orchestr Velšské národní opery z Cardiffu s dirigentem Garethem Jonesem . Program, který bylo vzhledem k místu konání samozřejmě nutno zvučit, měl i v doprovodu - přes rušivý vítr, ochlazení a blížící se déšť - vysoký hudební standard.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.