Nová tvář baletu SND

Hostování baletu Slovenského národního divadla z Bratislavy v pražském Národním nebo Stavovském divadle se stalo každoroční tradicí. Poslední prezentace byla vyjádřením touhy po změně. S odchodem Emila Bartka z místa šéfa baletu se proměnila také baletní dramaturgie SND. Mário Radačovský, který zaujal jeho místo po úspěšných zahraničních angažmá, dokázal během krátké doby výrazně ovlivnit tvář souboru. Na baletní kolektiv přenesl své zkušenosti sólisty souborů Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána v Haagu a poté Les Grand Ballets Ganadiens v Montréalu.

Po inscenacích dramatických baletů dřívějších let, jakými byly Rasputin , Korzár nebo Sylfida, balet SND přivezl do Stavovského divadla baletní koncert tanečních miniatur s názvem Bolero a viac. Tři opusy byly z choreografické dílny Mária Radačovského: Zmena (hudba Rossini, Bach), Stretnutie s labuťou (Čajkovskij) a Bolero (Ravel). Igor Holováč, první sólista, choreograf a baletní mistr baletu SND, přispěl do programu tanečním duetem Keď umrieť znamená žiť na hudbu estonského skladatele Arvo Pärta.

Ze soustředěné interpretace bylo zřejmé, že proměna uměleckého profilu přináší potěšení samotným členům souboru. Jejich výzva ke změně, vyjádřená scénicky i v první choreografii Mária Radačovského Zmena, naznačuje start do nových autorských oblastí, jejichž poslání je však zatím více zřejmé jejich interpretům na scéně než divákům v hledišti. Pohybový slovník jednotlivých kreací působil spíše kresbou svých tvarů než vlastním tanečním sdělením. Tvarosloví, symbolika a použité scénické artefakty podněcovaly úvahu, kdy a kde jsme se s nimi už v moderních choreografiích setkali (stůl a židle, věšák, šachová hra, Bolero se symbolikou černá-bílá, aj.). Specificky taneční výpovědí zaujal zejména duet Stretnutie s labuťou ve vlastní interpretaci choreografa Mária Radačovského s Anikou Bissonnette j. h.

Mário Radačovský otevřel novou kapitolu ve svém curriculu vitae. Po éře úspěšného baletního interpreta přechází do oblasti tvorby moderní choreografie, která hýří novotvary, ale občas chřadne chudostí témat.

Sdílet článek: