čtvrtek, 8. listopad 2007

Netopil očaroval filharmonii svou energií

Napsal(a) 

Jubilejní oslavy Mozarta odezněly se vstupem do nového roku 2007 a přesto čtvrtý abonentní koncert Filharmonie Brno, který zazněl v rámci Komorně orchestrálního cyklu v domovském Besedním domě 8. 2., byl dramaturgicky koncipován tak, jako by se stále slavil Mozart. Ze čtyř hornových koncertů, které Mozart složil, zazněl v první polovině večera Koncert č. 4 pro lesní roh a orchestr KV 495 a po přestávce Koncert č. 3 pro lesní roh a orchestr KV 447 , které představil hornista Ab Koster, rodák z Haagu a v současné době profesor Hudební akademie v Hamburku. Po technické stránce hráč podal v obou dílech dobrý výkon, intonačně čistý, zvukově vyrovnaný. Čtvrtý koncert není příliš virtuózní, Mozart v něm kladl důraz především na krásu melodie a zpěvnost tónu. Melodicky a tempově tvárnější, dynamičtější je hornový koncert třetí. Výrazově publikum Koster přesvědčil, zaujal, ale nijak zvlášť nestrhl. Tón hráče neoplýval zpěvností, ani jasem. Mozartovy časté melodické klenby nebyly u Kostera široce pojatou líbeznou kantilénou. Mladý dirigent Tomáš Netopil vedl orchestr s citem jak pro Mozartovu hudbu, tak pro proporce mezi tělesem a hráčem, zvukově orchestr sólistu nezastínil.

Večer byl zahájen Bartókovým Divertimentem pro smyčcový orchestr z roku 1939, které pojal Netopil se zářnou energií výrazu. Dílo dramaticky zachycující pohnutou dobu na počátku druhé světové války vyznělo v jeho koncepci přehledně, s temperamentním přístupem, hravě i drsně, melancholicky a živelně. Pěti dětskými kusy s názvem Má matka Husa Maurice Ravela se koncert uzavřel s nezapomenutelným dojmem. Kéž by Tomáš Netopil dirigoval brněnskou filharmonii častěji, orchestru by jeho nesmírně kultivovaný přístup bezesporu prospíval.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.