úterý, 12. únor 2013

Návrat branou soudobé hudby

Napsal(a) 

Dvojkoncert k letošním kulatým jubileům skladatelů Jaroslava Rybáře (70) a Marka Kopelenta (80) pořádalo sdružení Ateliér 90 11. října v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Koncerty měly podobnou dramaturgii – po třech skladbách, první a třetí komorní, druhá klavír sólo. Zaznamenání hodna je zejména „kopelentovská“ část, jednak proto, že působila koncepčněji než adorační koncert na Pražském jaru, a dále proto, že v ní jako dirigent účinkoval poprvé po svém propuštění z vězení Bohumil Kulínský . Jeho „comeback“ sice s velkou pompou avízuje festival České doteky hudby na letošní prosinec, skutečnost je však taková, že uvedení své skladby Vyhnání pod Kulínského vedením navrhoval Marek Kopelent už na výše zmíněný pražskojarní koncert, ale festivalová dramaturgie upřednostnila zdrženlivý postoj ke kontroverzní osobnosti sbormistra a „horký brambor“ Kulínského návratu přenechala – možná ráda – soudobohudebním kruhům, v nichž avantgardní gesta patří k modu vivendi. Vedle Vyhnání (2006) nastudoval Kulínský se souborem složeným z vynikajících hudebníků s afinitou k soudobé hudbě (mimo jiné David Danel – housle, Ondřej Štochl – viola) ještě starší Kopelentovu skladbu Veroničina rouška (1973), obě díla s péčí a oddaností, v čemž mu ve Vyhnání byli výbornými partnery mezzosopranistka Mechthild Seitz a hobojista Vilém Veverka .

Wanda Dobrovská

Vystudovala hudební vědu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, svému oboru se věnovala na Akademii věd a také jako redaktorka hudební edice nakladatelství H&H (Nová nauka o harmonii od Aloise Háby). Specializuje se na soudobou hudbu, moderuje záznamy a přenosy koncertů, připravuje hudebně-publicistické pořady, píše články pro Harmonii nebo do Týdeníku Rozhlas. Připravuje a moderuje hudební bloky pro vysílání digitální stanice D-dur.

 

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.