sobota, 14. červen 2003

Mladí Evropané

Napsal(a) 

Mladí Evropané Mladí Evropané
Severoamerické pianistce Héléne Grimaud se v sousedství politicky propagovaného Orchestru mládeže Evropské unie dostalo při jejím hostování (5.4.) jakoby méně pozornosti, ale Obecní dům jí přesto při provedení Beethovenova 4. klavírního koncertu zcela patřil. Její pojetí je ve volné větě spíše romantizující, ale celkově klasicky čisté. Poezie, kterou je schopna vyvolat, v této části dosahuje vrcholu. Pevný, ale přesto pečlivě diferencovaný a soustředěně poetický je celý její kultivovaný pianistický projev. Vladimir Ashkenazy je v takovém doprovodu jako doma a pro těleso mladých byla tato dvojice velkou motivací a inspirací. Ve Dvořákově Karnevalu a pak i ve finální Symfonii č. 2 Sergeje Rachmaninova si ovšem mohl orchestr popustit uzdu k velkému zvuku a temperamentu. Jeho hra byla zcela plnokrevná a nakažlivě spontánní, v závěru turné velmi jistá. Symfonie obsáhla celý svět pozdního romantismu: melancholii, zběsilou vzepjatost, širokou lyriku, vášnivou expresi. V gradacích a kompaktním zvuku byla velkým příběhem s vroucnými zamyšleními, v němž byl dirigent ve svém živlu. Prologem večerního koncertu byly dvě hymny. Česká a evropská: první v nezvykle znějícím aranžmá a druhá - téma Beethovenovy Ódy na radost - v Praze zřejmě při takové příležitosti uvedená poprvé. Na hymnu je to mimochodem možná až příliš dlouhý úryvek a příliš "koncertní" hudba, ale z klasiky by se asi těžko hledalo něco vhodnějšího. Jistě si zvykneme...

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.