středa, 16. březen 2016

Mladé talenty Josefu Sukovi 2016

Napsal(a) 

Pavol Praženica, foto Karel Šuster Pavol Praženicafoto: Karel Šuster

Tradiční reprezentativní koncerty, které pořádá Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy každoročně v Rudolfinu a v jejichž názvu „Mladé talenty Josefu Sukovi“ si připomíná jméno svého velkého příznivce, houslisty Josefa Suka, mají vždy mimořádně vysokou úroveň. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se v pondělí 14. března 2016 ve Dvořákově síni představilo se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK devět mladých umělců, vybraných ve velmi náročném celoškolním konkurzu. Koncert zahájil patnáctiletý Pavol Praženica, student prof. Libuše Tiché, první větou z Haydnova Klavírního koncertu D dur, Hob. XVIII:11. Pavol Praženica má hbité prsty, pevný tón i pevný rytmus, a jeho Haydn doslova jiskřil. Patnáctiletá hobojistka Františka Matoušková, studentka prof. Pavla Tylšara, si vybrala pro své vystoupení také Haydna, a to první větu z jeho Koncertu pro hoboj a orchestr C dur, Hob. VIIg:C1. Zahrála ji s pozoruhodnou virtuositou a jistotou, kterou by jí mohl závidět leckterý profesionál. Anna Pokorná ze třídy Zory Jehličkové si ve svých patnácti letech troufla na dvě árie Cherubína z Mozartovy Figarovy svatby. Zpívala je příjemným, kultivovaným hlasem, který slibuje další vývoj.

Adam Riethof, foto Karel Šuster Adam Riethoffoto: Karel Šuster

Následující skladba, Sholem-alekhem, rov Feidman! B. Kovácse v úpravě J. Pelikána pro klarinet a orchestr, vnesla do Rudolfina exotické tóny židovské hudby. Sedmnáctiletý klarinetista Adam Riethof, student prof. Jana Hejhala, ji přednesl s ohromným entusiasmem a značně osobitě a bylo na něm vidět, že si hru s orchestrem opravdu užívá. Jeho vystoupení patřilo bezpochyby k nejatraktivnějším číslům celého koncertu. Sedmnáctiletý fagotista Adam Plšek, student prof. Lukáše Kořínka, předvedl v desetiminutové skladbě Andante a Uherské rondo, op. 35 C. M. von Webera nejen svou výbornou techniku, ale také záviděníhodnou fyzickou kondici. První polovinu koncertu uzavřela devatenáctiletá houslistka Alžběta Ježková, s níž její profesorka Rimma Kotmelová připravila Saint-Saënsovu Introdukci a Rondo capriccioso, op. 28. Sólistka zvládla skladbu po technické i výrazové stránce víc než obdivuhodně, ale hrála bez patrnějšího osobního zaujetí, což lze pravděpodobně přičíst na vrub velké náročnosti tohoto díla.

Natalie Schwamová, foto Karel Šuster Natalie Schwamováfoto: Karel Šuster

Druhou část večera zahájila devatenáctiletá hobojistka Kateřina Trumpešová, opět ze třídy prof. Pavla Tylšara. Její provedení první věty z Martinů Koncertu pro hoboj a malý orchestr, H. 353 okouzlilo průzračností, poetičností a uměleckou přesvědčivostí. Následující číslo bylo působivým dramaturgickým zpestřením večera – publikum totiž mělo vzácnou příležitost slyšet sólový kontrabas: devatenáctiletý kontrabasista Zdeněk Pazourek, student prof. Jakuba Waldmanna, se posluchačům představil ve druhé a třetí větě Koncertu fis moll pro kontrabas a orchestr, op. 3 S. Koussevitzkého. Zajímavé dílo, z něhož přímo dýchá zvláštní atmosféra přelomu 19. a 20. století, hrál sólista krásným, ušlechtilým tónem a se zjevným pochopením. Večer uzavřela první věta slavného Čajkovského Klavírního koncertu b moll, op. 23 v podání Natalie Schwamové ze třídy prof. Františka Malého. Přestože je Natalii pouhých sedmnáct let, má za sebou impozantní řadu úspěchů v tuzemských i zahraničních klavírních soutěžích. Je velmi muzikální a technicky tak skvěle disponovaná, že pro ni ani ty nejtěžší pasáže v Čajkovském nepředstavují žádný problém. Celý večer spolehlivě (ale bohužel nijak zvlášť inspirovaně) doprovázel mladé sólisty Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, řízený Václavem Blahunkem.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.