úterý, 26. srpen 2003

Mesiáš Petera Schreiera

Napsal(a) 

Mesiáš Petera Schreiera Mesiáš Petera Schreiera
Mesiáš pod taktovkou Petra Schreiera působil mnohem lépe než dirigentův koncert s Českou filharmonií začátkem května. Dílu ale nejvíc chybělo to, co je pro Händela jinak dost charakteristické: dramatické momenty. Nejsilnější pasáží byla druhá polovina Druhého dílu, kde se vydařila gradace až k závěrečnému Aleluja .

Krásně působily jemně vycizelované smyčce Virtuosi di Praga , dobře vyšlo i náročné trubkové sólo v předposledním čísle. Obsazení pěvců bylo solidní, i když ne ideální. Nejvíc rušilo nepříjemné nosové zabarvení hlasu a intonační problémy tenoristy Marcuse Ulmanna . Sopranistka Elisabeth Kulman měla krásnou přirozenou barvu hlasu, ale jisté technické problémy, hlas altistky Annekathrin Laabs naopak příliš nezaujal barvou, ale intonačně byl mnohem jistější. Basové árie patří v tomto díle k nejexponovanějším a dávají prostor pro větší výrazovou škálu, než jakou měl basista Jochen Kupfer . Ten ale působil zdaleka nejvyrovnanějším dojmem. Pražský komorní sbor byl přesvědčivější v "nebeských" sopránových polohách, zatímco mužská část, zejména basová, výrazově trochu zaostávala. Soustředěnost a komorní obsazení dílu prospěly. Petr Schreier má dokonale vypracovanou dirigentskou techniku, ale na pódiu působí trochu rezervovaně - jako by pro samé okouzlení svými vlastními gesty nedokázal interprety dostatečně strhnout a nadchnout. Jeho provedení tak bylo přepečlivé a spíše "bachovské" než "händlovské". Je také otázka, jestli se jako přídavek po kompletním provedení oratoria hodí hrát znovu trochu zprofanované Aleluja. Mesiáš je přes všechny výhrady sdílné a vděčné dílo, i když provedení nemělo všechny světové parametry. Celkově je však třeba říct, že koncert patřil k dobrým zážitkům Pražského jara.

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.