pátek, 3. prosinec 2004

Maestro Fardiner

Napsal(a) 

Maestro Fardiner Maestro Fardiner

Jestli lze nazvat nějakého dirigenta, jenž hostuje v Praze, Maestrem, tak je to v první řadě John Eliot Gardiner . Jeho letmá návštěva na počátku října (7. a 8. 10.) v sídle České filharmonie byla pro otevřená srdce opět malým zjevením. Poctu Dvořákovi na jeho hřišti v Rudolfinu vzdal báječně propracovanými Symfonickými variacemi op. 78 . Všechny detaily sice nebyly ideální, ale celek byl doslova kouzelný. Pro mě šokující bylo provedení Martinů Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H. 271 . Gardiner vykoupal v bohaté hudební lázni partitury celou svou bytost a rozkryl i ty nejjemnější nitky. A orchestr ho poslouchal jako londýnský Big Ben. Na posluchače se valilo nejen znepokojení a obava z války, ale i silný vnitřní prožitek autora a dramatický hrot. Navíc Gardiner, kdysi průkopník v mistrovství pozdně renesanční a barokní vícesborovosti, skvěle propracoval stereofonní diferencovanost dvou orchestrů. Lepší provedení jsem ještě neslyšel. Škoda, že ČF nemůže nahrávat Martinů právě s tímto dirigentem. Silným zážitkem bylo i provedení Mahlerovy 4. symfonie s andělským sopránovým sólem Martiny Jankové v závěru. I zde bych mohl užít jen slova chvály a uznání. Jestli bude ČF hrát takto i nadále, pak ji čeká skvělá sezona.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.