pátek, 6. srpen 2010

Mácal objevil publiku Kalabise

Napsal(a) 

Česká filharmonie zařadila do své abonentní řady C Kalabisovu Symfonii č. 2 „Sinfonia pacis“ – dílo, které sice patří do tvorby zvané soudobá, ale evidentně již v ní s postupujícím časem získalo pozici prověřené hodnoty. Zdeněk Mácal představil (11. 2.) skladbu mající přehledný tvar a přesvědčivý obsah. Vzpíná se od vstupního tichého motivku přes passacagliu první věty až k monumentálním výšinám, ale nezní – přes svůj „mírový“ název a přes dobu vzniku, jíž je rok 1961 – ani dobově podmíněně a prázdně proklamativně, ani vyčpěle. Mácal má pro tento typ repertoáru smysl (stačí třeba vzpomenout jeho někdejší uvedení hudby Jana Kapra) a s filharmoniky se mu podařilo připomenout odkaz Viktora Kalabise, zesnulého v roce 2006, důstojným způsobem. Druhá polovina koncertu patřila hodinové programní symfonii Manfred od P. I. Čajkovského. Dílo je nabito obsahem a emocemi, zajímavých epizod a významných celků má řadu. Filharmonie hrála v plných barvách a ochotně. Poslední věta působila sice už trochu nastavovaně a v závěru z hlediska poselství matně, nepřesvědčila tolik jako předešlé, ale i tak šlo z hlediska celku o úctyhodný interpretační čin. Sál nebyl zdaleka plný, což je ovšem současná realita.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.