čtvrtek, 22. květen 2003

Létající Holanďan

Napsal(a) 

Létající Holanďan Létající Holanďan
Holanďan Pieter Wispelwey během posledních pěti let nenápadně vklouznul do světové violoncellové extratřídy. Tomu odpovídá i jeho vytíženost, kdy cestuje po celém světě. Ne náhodou má též přezdívku "Létající Holanďan". Na orchestrálním koncertu FOK zahrál 4. a 5. 3. Dvořákův Koncert h moll a byl to výkon z kategorie snů. Při prvním provedení se nedal zviklat prasklou strunou, hrál velmi koncentrovaně, výrazové prostředky včetně vibrata měl pod kontrolou a kladl primárně důraz na lyričnost nežli na patos a ohromování velkým tónem. Pražští symfonikové s Liborem Peškem mohli být přesnější a v dynamice mít více respektu k sólistovi. (lub)

Před několika lety připravil Pieter Wispelwey pražskému publiku nezapomenutelný večer s Bachovými Suitami . Dne 10. 3. nabídnul Pražanům neméně zajímavý projekt: na koncertě u sv. Šimona a Judy zaznělo všech pět Beethovenových Sonát pro violoncello a klavír . Díla se v provedení Wispelweye i záhřebského pianisty Dejana Lazice dočkala svěží a promyšlené interpretace. Wispelwey zjevnou muzikantskou pokoru a oddanost spojuje se zralostí, v technice efektivně zúročuje znalost barokní autentické interpretace. Výsledkem je sdělná hudba (co všechno lze "říci" jedním tónem!) okleštěná od přebytečného patosu a zajímavá práce s tónem. Šestadvacetiletý vynikající pianista Lazic měl v první polovině večera trochu potíže s přílišným prožíváním sebe sama, ve druhé půlce se ale dokázal vnitřně zkáznit a s cellistou vedl mnohem vyrovnanější dialog. Přestože měl k dispozici zvukově nezáviděníhodný nástroj (téměř "cirkulárkové" vrchní polohy), dokázal z něj vyloudit krásné měkké tóny. Oba interpreti provedli nakonec posluchače celým večerem s takovou energií, že člověk po skončení zatoužil dát si to celé ještě jednou.

Na závěr nelze nepřipomenout už tolikrát omílaný fakt, že komorní hudba do Šimona a Judy zvukově příliš nezapadá. (din)

Nejnovější od Dina Šnejdarová, Luboš Stehlík

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.