pondělí, 18. červen 2012

Komorní spolek k výročí

Napsal(a) 

Dvacet pět let existence Guarneri Tria Prague připomněl 21. 3. v Rudolfinu Český spolek pro komorní hudbu důstojně. Respektovaná (již teď vlastně legendární) trojice Čeněk Pavlík (housle), Marek Jerie (violoncello), Ivan Klánský (klavír) si vybrala pro svoje hlavní letošní hostování v Praze milované skladatele – Suka, Smetanu, Brahmse. Dokázal bych si představit i další jimi uctívané komponisty (Beethovena, Schuberta, Martinů...), ale čas byl omezený. Je ctí pro Aleše Březinu, že jeho stručné Trio 333 mohlo génie minulosti doplnit. Skladba čerpající motivicky z jeho filmové tvorby, v rámci živého rytmického základu lehce kontrastní a s otevřeným koncem, byla příjemným osvěžením a trio tím dalo najevo, že podporuje i soudobou tvorbu, nicméně sousedství s Brahmsovým Klavírním triem č. 1 H dur op. 8 nepůsobilo rovnocenně.

Suka, Smetanu a Brahmse znám z podání Guarneri Tria dobře. Kupodivu ten večer na mě nejsilněji zapůsobila Sukova Elegie . Smetanovo Trio op. 15 zahráli 1. 11. 2011 v pražském Kostele sv. Šimona a Judy ještě sugestivněji. Pro český hudební život by bylo blahodárné, kdyby nás Guarneriovci těšili svým zralým uměním i v budoucnu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.