neděle, 25. srpen 2002

Když chybí fluidum

Napsal(a) 

Beethovenova Devátá symfonie v posledních letech málokdy na festivalu plně uspokojila, tím spíše, že se od ní čeká výjimečnost, když je vrcholem a závěrečným poselstvím... Dílem samotným to být ovšem tak úplně nemusí, jakkoli se i proti němu samotnému ozývají občas hlasy. Kdo si vzpomene na Devátou , jak ji v Praze v roce 1990 dirigoval Leonard Bernstein, ví, že lze s inspirovanou taktovkou docílit všeličeho neuvěřitelného - i rozkvetení Deváté do vzrušující hry tónů. Při letošním závěru Pražského jara se to nestalo. Za Christopha Eschenbacha zaskočil během několika dní Hans Graf . Přinejmenším první z obou stejných závěrečných večerů (2. 6.) působil průměrně. Beethovenovu arcidílu chyběl podstatnější kontrast mezi větami, pocit výjimečnosti chvíle. Pražský filharmonický sbor byl jako vždy i v plném zvuku kultivovaný a jednotný, ani Česká filharmonie nechybovala nebo nelelkovala, ale program neměl posvěcení. Kvartet pěvců tentokrát zpíval od varhan z první řady sboru: Klaudii Dernerové , tak výborné v divadle, se přeexponovaný výstup příliš nepodařil. Alina Gurina a Tom Martinsen standardu vyhověli dobře a Ivan Kusnjer vyhověl výborně; sice se objevil překvapivě v roli obsazované basisty, takže neposkytl barvu hlasu pro ni obvyklou, ale vyzpíval ji vznosně. Jestliže Beethoven celkově nepřinesl nic mimořádného, tak Debussyho Moře v první polovině večera do auditoria nevlilo vůbec nic pozoruhodného. Partituře jako by chyběl impresionismus, tedy to podstatné za notami. Problém nebyl ve hře, ale v chybějícím fluidu.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.