pondělí, 26. březen 2012

Kaufmannův druhý recitál

Napsal(a) 

Kaufmannův druhý recitál, foto Mathias Bothor/Decca Kaufmannův druhý recitálfoto: Mathias Bothor/Decca

Rok poté, co měl v Obecním domě operní recitál, vyprodal Jonas Kaufmann (8. 1.) opětovně Smetanovu síň. Jeho druhé hostování v Praze mezitím podepřely přímé přenosy z Metropolitní opery, v nichž opakovaně nadchl, a koncert tím spíš byl vzrušujícím aktuálním setkáním s absolutní hvězdou současnosti. Takovou hudební celebritou skutečně německý tenorista je, aniž by přitom z pódia vysílal signály, že primárně usiluje i o přízeň snobů, o prestiž společenskou. Znovu působil neokázale a znovu působil potěšení samozřejmostí, s jakou vytváří kantilény a stupňované emoce. V jeho zpěvu je přítomen lyrismus i dramatismus a velká intenzita citového nebo dějového napětí, kterou dokáže evokovat v rozpětí od polohlasu po plnou dynamiku snad téměř bezkonkurenčně. Kaufmannův charakteristicky temný témbr se, zdá se, prosvětluje. Jeho rozšiřující se kreace v hrdinném oboru paradoxně možná právě proto čím dál zajímavějším způsobem korespondují s lahodným a otevřeným belcantem, v němž je stejně tak schopen se pohybovat s obdivuhodnou přesvědčivostí. Repertoár jeho recitálu, včetně tří přídavků, proto mohl sahat od toužebnosti v Carmen po hrdost v Lohengrinovi, od realismu veristů po patos ve Fideliovi, i od neapolské písně po operetu. Pražští symfonikové zaslouží zvláštní zmínku: nebyla to pouhá podpůrná role instrumentálního podkladu, ale výkon umělecky plně na výši. Dirigoval Jochen Rieder .

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.