Julietta a La Bohéme

Julietta a La BohémeSurreální divadlo začalo pádem z hory knih. Kromě Michela je v Juliettě ještě 27 dalších rolí, některé větší, jiné menší a nakonec ty, které mohou být v každém z třech dějství zaměněny plus sbor (Bregenzer Festspielchor a Kornmarktchor ). Julietta Eva-Maria Westbroek měla více dramatický než lyrický tón, třebaže Julietta nemá v opeře velkou roli. Ostatní zpěváci byli obsazeni také velmi dobře. Z „davu“ vyčnívali Eberhard Francesco Lorenz (Komisař /Lesní hlídač/Úředník), Susanne Reinhard (Malý Arab/První pán/ Vykladač karet/Mladý námořník/Mladý Michel) a Matteo de Monti (Muž s helmou/Obchodník se vzpomínkami/Žebrák). Díky vynikajícímu vedení dirigenta Dietfrieda Berneta byl zvuk Vídeňských symfoniků naprosto vyvážený. Hra orchestru byla slyšitelně protkána důrazem na detaily a formovala lyrismus náročné partitury způsobem, který „chytí za srdce“ a inspiruje. Je třeba dodat, že část úspěchu této produkce u lokálního i mezinárodního obecenstva (mimochodem tvořilo jej mnoho mladých lidí) spočívalo v rozhodnutí přeložit libreto do němčiny (překlad Aleš Březina ), což byl dobrý nápad, vezmete-li v úvahu množství mluveného textu.

La bohéme , která byla další produkcí z festivalové operní nabídky, přinesla úplně jiný zážitek. Okázalá produkce Richarda Jonese , který je v Anglii již režisérskou hvězdou, a Antonyho McDonalda se odehrávala na třech gigantických stolech a stoličkách, právě takových, které se vám ihned připomenou z pařížských kafetérií a které dominovaly rozlehlému horizontu Bodamského jezera. Procházejíc se po nábřeží s jevištěm zasazeným do jeho hladiny a pozorujíc zvědavé turisty chodící po jevišti, jen těžko jsem si dovedla představit, jak tato částečně extrémně intimní a částečně extrovertní opera může být provedena na tak obrovité scéně. Nicméně nekryté hlediště s výhledem na jezero a s kapacitou několika tisíc diváků a s výjimečným pohledem na tmavě rudé slunce pomalu se potápějící do jezera za zvuku árie O soave fanciulla! umí zázraky.

Wiener Symphoniker pod taktovkou energického Ulfa Schirmera a pěvci byli amplifikováni, takže přirozené zvukové dimenze nehrály moc signifikantní roli jako je tomu v divadle. Slůvko „okázalý“ asi nejlépe vystihuje to, co se odehrávalo na scéně se stovkou mladých lidí v ultramoderních kostýmech, s neustálým přílivem nových charakterů, barevně pestrými scénami, neustálým pohybem a akčními změnami. Dokonce by se dalo říci, že jeviště mělo větší váhu než hlavní postavy. Možná, že finální scéna, během které se Rodolfo (26. 7. Alfredo Portilla ) díval na umírající Mimi rezervovaně z dálky (Mary Plazas ), se zdála poněkud zvláštní, ale když se dlouhý aplaus a výborně zrežírovaná „klaněčka“ vytratily do tmy, šťastný dav, směřující k nejbližšímu bistru pro horký nápoj, si povídal jenom o „La bohéme“. To je jistě dobré vysvědčení.

Sdílet článek: