středa, 27. únor 2002

Islandsko - Norsko - Švédsko - Finský večer

Napsal(a) 

Vladimir Ashkenazy odešel ze Sovětského svazu, když si v 60. letech vzal Islanďanku. Nyní představil Praze islandskou hudbu. V rámci Severského cyklu uvedl s Českou filharmonií v Rudolfinu (6.12.) ve světové premiéře skladbu Gangur od Thorkella Sigurbjörnssona, hudební poctu islandským koním. Jde o nedlouhou, poměrně přístupnou, úryvkovitě stavěnou hudbu s dílčími gradacemi, občasnými rytmicky složitějšími úseky, ale s celkově smířlivým vyzněním; hudbu nepříliš výraznou, ale přesto zajímavou. Také Sibeliovu 6. symfonii , kterou hráli vůbec poprvé, ukázali filharmonici jako nekonfliktní, navíc opravdu vážnou. Zřejmě téměř programově zní toto půlhodinové dílo až jakoby neatraktivně, ale je soustředěné a stylově ve svém doznívání romantismu určité. Závěrečné až chorálové téma a užívaná tónina, jedna z takzvaných církevních, činí ze skladby dílo snad až sympaticky archaizující. To nejlepší si nechal Ashkenazy na konec - svého "chráněnce". Mladý švédský pianista Peter Jablonski , budící již zvýšenou mezinárodní pozornost, se ukázal být v Griegově Klavírním koncertu osobností nesmírně muzikální. Hrál básnivě, spíše poeticky než rapsodicky, ani chvíli zběžně. Závěrečná věta měla vysoce brilantní tempo a výrazně cítěnou rytmickou pregnanci. (Chce se říci - není divu: Jablonski byl od dětství současně hráčem na bicí.) Jeho technické možnosti se zdají být mimořádně široké, soudě podle rychlých pasáží či oktávových běhů. Vyvrcholení skladby se podařilo Ashkenazymu a sólistovi vygradovat do strhujícího patosu. Nejúžasnější však v Griegově skladbě byla místa, kde se Jablonski dobral polohlasných ztišení celých velkých ploch, shora pažemi hraných tónů a přitom nádherně měkkého zvuku.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.