pondělí, 30. březen 2015

I Mráček nad zlínským nebem může potěšit

Napsal(a) 

Jan Mráček, Rastislav Štúr a FBM, foto FBM Jan Mráček, Rastislav Štúr a FBMfoto: FBM

Díla klasiků české hudby nabídl koncert Filharmonie Bohuslava Martinů 26. března v Kongresovém centru Zlín. Spolu s filharmoniky se představil mimořádně talentovaný mladý houslista Jan Mráček. Houslový koncert a moll op. 53  Antonína Dvořáka loňský vítěz prestižní Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera pojal invenčně, zcela prost blazeovanosti a rutiny.

FBM tentokrát zahrála pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra, který je spíše operním specialistou. Úvodní skladbu Památník Lidicím H 296  komponoval Bohuslav Martinů hluboce zasažen tragédií z 9. a 10. června 1942. Kompozice nese věnování: Na památku nevinných obětí z Lidic a vznikla v průběhu následujícího roku. Památník Lidicím na krátké skoro desetiminutové ploše přináší tragickou, niterně prožitou hudbu, která přes matnou mlhu bezradnosti, hluboké deprese a smutku přesto probleskuje nadějí a vírou.

Rastislav Štúr a FBM, foto FBM Rastislav Štúr a FBMfoto: FBM

Štúr s filharmoniky ztvárnili Martinů bohužel bez ontologické naléhavosti. Pojetí bylo interpretačně zručné, ale chyběl mu hlubší ponor do „dasein“ této tragédie, kterou je třeba neustále zpřítomňovat jako palčivé memento.

Houslový koncert a moll op. 53  Antonína Dvořáka není možná tak populární jako ten Brahmsův, Čajkovského nebo Mendelssohnův. Ze všech zmíněných koncertů obsahuje nejméně typicky virtuózních pasáží. Zato ryzí hudbou, plnou typicky dvořákovských intonací, doslova přetéká. Houslového partu se ujal Jan Mráček velmi energicky. Allegro ma non troppo vystihl přesnou mírou dramatického napětí, tónově přitom sebemenším způsobem nezakolísal. Naopak – barva jeho tónu se s hudbou houslového partu překrásně rozlévala do temnějších odstínů, které se postupně rozjasňují až k zářivému Finale.

Jan Mráček a FBM, foto FBM Jan Mráček a FBMfoto: FBM

Mráček exceloval také v přídavku. Recitativo a Scherzo-Caprice  Fritze Kreislera je oblíbeným houslovým kusem. Poskytuje velký prostor k instrumentální exhibici a zároveň obsahuje netuctovou a poměrně nápaditou hudbu. Mráčkovo provedení bylo velmi dramatické, s menším akcentem ke krásnému tónu. Scherzo pojal s typicky expresivním frázováním a svrchovanou suverenitou.

V centru druhé části programu byla 7. symfonie d moll op. 70  Antonína Dvořáka. Dílo, jež bylo kdysi považováno za Dvořákovu nejreprezentativnější symfonickou skladbu, je z mistrových symfonií patrně nejdramatičtější (kromě poslední věty Páté symfonie) skladbou. Štúr se nepustil do žádných experimentů: v tempech se držel obvyklých standardů, dynamicky profiloval každou větu velmi výstižně s jasným gradačním důrazem k Finale. Filharmonie, až na pár zbytečných nepřesností v nástupech a jednom zakončení věty, hrála vcelku dobře. Její provedení však mohlo být o poznání dramatičtější. Možná by u tak výrazově bohaté a myšlenkově koncentrované skladby neškodilo, kdyby někteří muzikanti projevili více entuziasmu.

Milan Bátor

Profesí hudební pedagog, teoretik a kytarista, vystudoval Janáčkovu konzervatoř a Ostravskou univerzitu v Ostravě. Pochází z umělecké rodiny: bratr David je uznávaným básníkem, teta Božena Klímová patřila k výrazným polistopadovým spisovatelkám, známá byla i přátelstvím s australským prozaikem Alanem Marshallem (Už zase skáču přes kaluže). Zájem o klasickou hudbu jej provází od dětství. Je vášnivým sběratelem a posluchačem nahrávek klasické, jazzové a rockové hudby na nejrůznějších nosičích, jako hudební publicista dosud napsal několik stovek textů uveřejněných v různých českých i zahraničních médiích. Od roku 2017 spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava a Českým rozhlasem Vltava na tvorbě hudebních pořadů. Svůj bytostně existenciální zájem o hudbu ve všech jejích podobách vyvažuje aktivním hraním v komorních uskupeních a kapelách.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.