úterý, 7. září 2010

Hledání a touha

Napsal(a) 

Česká filharmonie oslavila 150 let od narození Gustava Mahlera nečekaně dobře. Pod vedením Christopha Eschenbacha uvedla 2. symfonii c moll „Vzkříšení“ . Jímavá sóla hledání a touhy přednesly sopranistka Simona Houda Šaturová a altistka Yvonne Naef . Výborným partnerem byl orchestru Český filharmonický sbor Brno . Myslím si, že hlavní zásluhu na přesnosti a velmi aktivním přístupu k orchestrálním partům měl dirigent. Svou vizi nejspíš dokázal při zkouškách jasně prezentovat. Kromě evidentní lásky k Mahlerovi se vznáší kolem Eschenbacha jakási magická aura, charisma, takže spojené poslechové a vizuální zážitky vyústily na konci ve standing ovations.

Celé provedení bylo ve znamení kontrastů, ve fortissimech až na hraně únosnosti pražského Rudolfina. Všechny nástrojové sekce hrály výborně, zvlášť bych ocenil horny! Vzhledem k tomu, jak je filharmonie nezřídka laxní k přesnosti, tak báječná byla i obávaná pizzicata v druhé větě. (Přesto si neodpustím radu: určitě by koncertům prospělo, kdyby se členové především smyčcových skupin více dívali na dirigenta a méně urputně do not.) Až na marginální intonační zaváhání (trubka po nástupu altu) se nic nestalo a partitura byla řádně provedena. Stejně kouzelná pianissima předváděl i sbor. (Do budoucna by stálo za to více pracovat na tónové kvalitě a homogenitě sopránů i tenorů.) Obě sólistky byly výborné. Když bych měl ale někoho vyzdvihnout, tak by to byla Yvonne Naef. Její interpretace měla světové kvality.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.