úterý, 27. září 2005

Gilgameš

Napsal(a) 

Pražská komorní filharmonie uzavřela svou jedenáctou sezonu (25. 4.) smělým projektem - uvedením oratoria Gilgameš Bohuslava Martinů. S abonenty se tak náročným a dokonalým způsobem rozloučil ve funkci šéfdirigenta Jiří Bělohlávek . Od podzimu povede těleso Švýcar Kaspar Zehnder. Závěrečný večer sezony byl repertoárově vpravdě symfonický - v první polovině programu hrál Roman Patočka , laureát soutěže Pražského jara, Sibeliův Houslový koncert . Možná ještě ne zcela vyhraněně osobitě, ale dostatečně zažitě a suverénně. Nádherná partitura Gilgameše pak zejména díky Pražskému filharmonickému sboru upoutala melodicko-harmonickou zajímavostí a zvukovou vynalezávostí a mohla se publiku do paměti zapsat jako myšlenkově zneklidňující, přitom ale až překvapivě srozumitelná skladba. Exponovaný sborový part má mnoho dynamických a významových poloh, zastřešila je však zvuková čistota a dokonalá vyváženost, naprosto odpovídající detailní dirigentově koncepci. Svůj typický hlas propůjčil vypravěči herec Boris Rösner . Ze sólistů vedle Romana Janála , Jaroslava Březiny a Zdeny Kloubové zaujal mladý basista Roman Vocel .

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.