úterý, 17. prosinec 2002

Gilgameš

Napsal(a) 

Stejnojmenné oratorium Bohuslava Martinů bylo v abonentní řadě České filharmonie (25.10.) velkým zážitkem. Zejména díky Pražskému filharmonickému sboru , který zpíval nádherně jednolitě, ryze dramaticky a s velkými dynamickými rezervami. Pod taktovkou Vladimíra Válka byla partitura přečtena a zahrána stejně kompaktně, ve věcném tempu a s určitostí kontur odpovídajících starověkému epickému námětu. Barytonista Ivan Kusnjer v partu vládce Gilgameše mohl naplno rozvinout svůj jedinečný charakteristicky klenutý, vznešeně vypjatý projev. Také pěvci Luděk Vele , Zdena Kloubová a Vladimír Doležal přispěli k barvitosti naznačeného příběhu i k závažnosti jeho možného významu a poselství.

První polovina večera byla sukovská. Meditace na staročeský chorál Svatý Václave a Legenda o mrtvých vítězích připomněly v emocionálním podání České filharmonie Suka jako zdravě patetického vlastence i hudebního modernistu své doby. Ve Fantazii g moll se pak blýskl houslista Ivan Ženatý uměleckou vážností a nadhledem nad úskalími sólového partu, ale především výjimečně nosným, ušlechtile intenzivním tónem.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.