čtvrtek, 28. květen 2009

Ebenův Labyrint

Napsal(a) 

Nedožité osmdesátiny Petra Ebena připomnělo v lednu několik koncertů. Ten v Rudolfinu, který uspořádala (27. 1.) Česká filharmonie a Společnost pro duchovní hudbu, byl výjimečný svou monotematičností a v dobrém slova smyslu výlučností, ale byl výjimečný také interpretačně. Ebenův Labyrint světa a ráj srdce s varhanicí Irenou Chřibkovou přednesl skladatelův syn Marek Eben . Labyrint, ve vzácné jednotě užívající hudbu a slovo k závažnému poselství, realizoval Petr Eben nejprve formou připravených improvizací; jako více méně uzavřené, zápisem fixované dílo zachytil tento projekt až na sklonku života. Komenského texty potřebují velkou dávku vcítění a ochoty ztotožnit se s étosem, který v nich je. Marek Eben nejenže má k takovému úkolu dostatek pokory, ale také zkušeností: s otcem improvizujícím u varhan takto projekt provedli společně mnohokrát doma i v cizině. Barvitost a květnatost sdělení potřebuje výdrž, naléhavost Komenského výpovědi o nutnosti vrátit se k Bohu vyžaduje velkou míru přirozené opravdovosti a přesvědčivosti, civilního zvažování patosu a schopnosti vystihnout prostředky k dosažení pocitu katarze. Marek Eben toto vše, spolu s autentickým vhledem do skladatelova záměru, má, a to v míře ideální. Irena Chřibková se postavila za Ebenovu hudbu, koncepci a záměr s jistotou v artikulaci i harmoniích a plně využila charakterizační potenciál Ebenovy bravurní hudby, výstižné v dokreslení textu i v niterné dojemnosti. Sál byl v přízemí plný a program se stal vzácnou, důstojnou i vděčnou vzpomínkou na autora.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.