středa, 11. červen 2003

Double Martinů

Napsal(a) 

Bohuslav Matoušek hrál (10. a 11.4.) s Českou filharmonií 1. houslový koncert Bohuslava Martinů. Není to hráčsky ani posluchačsky vůbec snadný kus. Jeho věčný jakoby roztěkaný pohyb neumožňuje běžnému posluchači - alespoň ne v tak snadné míře jako v jiných dílech od Martinů - orientovat se, zachytit delší linie, sledovat je a spočinout. Sólista tuto dvojí obtížnost úspěšně překonával svým poctivě korektním a zároveň zdravě zářivým tónem, znaleckým nadhledem a spolehlivou, neokázalou a samozřejmou jistotou. Abonentní program poměrně narychlo - a beze změny! - převzal místo Vladimíra Válka dirigent Tomáš Hanus . Prokázal jeho naprosto suverénním zvládnutím nejen obecnou profesionalitu a schopnost zmobilizování všech sil, ale i velkou míru profesní zralosti. V pátek 11. 4. pak Matoušek nejenže zahrál skvěle tento koncert znovu, ale později večer převzal za nahrávku právě tohoto díla Cenu Harmonie za nejlepší českou nahrávku - shodou okolností martinůovský double.

Dvořákova koncertní předehra V přírodě měla hodně potřebné pastorální nekonfliktnosti a oratorium Odkaz Jana Amose Komenského od Otmara Máchy naopak vzdorný patos. Toto monumentální dílo s permanentně ve vysoké dynamice exponovaným Pražským filharmonickým sborem a s úderně pregnantními motivy je svým nábožensko-humanisticko-vlasteneckým étosem i půlstoletí po vzniku životné a strhující. Dirigent držel naléhavost v krajnosti, sbor byl vynikající, mezzosopránová sóla, s nimiž přijela (původem Češka) Hannah Esther Minutillo , byla velice působivá.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.