sobota, 26. duben 2003

Doteky hudby a poezie

Napsal(a) 

V posledním lednovém týdnu skončil dvěma koncerty čtvrtý ročník festivalu Doteky hudby a poezie . Jedná se o malý, zatím ne tak známý a masově propagovaný festival, který však postupně získává své publikum. Dramaturgie festivalu, kterou vytvářejí Jan Riedlbauch a Miroslav Matějka , se zaměřuje převážně na díla 20. století a originální je právě uváděním zajímavých spojení slova a hudby. Tím se otvírá novému publiku, které je tvořeno kromě klasických návštěvníků koncertů také zcela novou vrstvou zájemců o poezii, recitaci či herectví.

Na předposledním koncertě zavládla při svíčkách v Galerii HAMU exotická, jihoamerická atmosféra. Nádherná a u nás málo známá poezie jihoamerických básnických velikánů Jose Lezamy Limy, Octavia Paze a Gabriely Mistral v recitaci Radovana Lukavského byla doprovázena skladbami pro flétnu a kytaru v podání Gran Duetto Concertante (Jan Riedlbauch , Miloslav Klaus ). Osvědčený recitátor Lukavský svým patetickým přednesem podtrhnul především metafyzickou stránku básní. Představení také druhé tváře této poezie a obecně jihoamerické kultury, vyznačující se nesmírnou pestrobarevností a imaginativností, však zůstalo především na výborných muzikantech.

Závěrečný koncert v prostoru kostela sv. Vavřince byl lahůdkou pro všechny milovníky díla Bohuslava Martinů. Až do posledního místečka zaplněný sál měl možnost seznámit se s ojedinělým materiálem - nepublikovanou korespondencí Bohuslava Martinů a jeho přítele Miloše Šafránka. Vyslechli jsme dopisy Martinů z různých období jeho života, let šťastných i těžkých časů za války či života ve vzdálené Americe. Zvláštní poetika samotného útvaru dopisu a navíc mnohdy věcný tón Martinů vybízí ke zcela civilnímu projevu a jinému přístupu než k poezii. Takto také svůj úkol v zásadě pochopil Vladimír Dlouhý . Jeho výkon byl bohužel rušen nápadně mnoha přeřeknutími a špatnou výslovností jmen a názvů, které se v dopisech samozřejmě hojně vyskytují. Na rozdíl od předchozího koncertu mi chyběl i kontakt s hudebníky a tím vytvoření jakési symbiózy. Hudební stránku obstarávali zpěvačka Karla Bytnarová a klavírista Adam Skoumal písněmi Bohuslava Martinů z let 1930-1932 (například Dvě balady na slova lidové poezie pro alt a klavír , Čtyři dětské písně a říkadla , Květ broskví na text Čan Jo Su či Chorý podzim na text G. Apollinaira).

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.