čtvrtek, 24. březen 2005

Dcera houslové legendy

Napsal(a) 

Symfonický orchestr FOK zahrál před dlouhým americkým turné v Praze s Petrem Altrichterem (5. 1.) standardní program, tvořený Dvořákovou Novosvětskou a Chopinovým 2. klavírním koncertem . Ze značně tradiční sestavy vyčnívaly dva momenty - premiéra skladby pro žesťové a bicí nástroje s názvem Ottonia , 61. opusu skladatele Pavla Slezáka, a osoba pianistky Navah Perlman . Zatímco novinka svou invencí, sazbou ani stylem nijak mimořádně nezaujala a v paměti bohužel nezanechala žádný dojem, sólistka svým příjmením nemohla nevzbudit zvědavost. Podle dostupných informací je skutečně dcerou houslisty Itzhaka Perlmana. Hrála spolehlivě, oduševněle. Ve skladbě zazněly uspokojivě oba výrazové a pocitové póly - vzdušnost a lehkost, to u pianistky, i romantický patos, to v doprovodu, místy ovšem až moc obtěžkaném. Dvořákovu 9. symfonii vyložil dirigent obvyklým způsobem, jen v několika detailech slyšitelně inovovaným. Sem patřila například velmi volně zahraná introdukce první věty a značné zrychlení v jejím závěru, ozvláštněná zpomalená epizoda ve třetí větě a skutečná ráznost finále. Ukázalo se ovšem, že ve zvukové kráse má těleso rozhodně rezervy, a to ne pouze v nakřáple znějících hornách.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.