úterý, 22. březen 2005

České sny vyvrcholily v Retzu

Napsal(a) 

České sny vyvrcholili v Retzu České sny vyvrcholili v Retzu
Celoevropský unikátní projekt České sny pod záštitou Magdaleny Kožené a Václava Havla, ideově a organizačně vycházející ze struktury Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae, organizovaný Mezinárodním centrem slovanské hudby Brno, o.p.s. završil po sedmi měsících 14. 12. svou hudební trasu po 16 zemích Evropy v dolnorakouském vinařském městečku Retz. Finálnímu koncertu Talichova komorního orchestru v městském sále hotelu Althof předcházel na tamní radnici za účasti předních politických osobností a více než třiceti starostů ČR a Rakouska slavnostní podpis deklarace o spolupráci mezi festivalem Concentus Moraviae a příhraničním mikroregionem Retzer Land.

Zahajovací skladba z pera Jana Nováka Odarum concentus choro fidium (1973), koncipovaná v pěti meditacích na podkladě Horatiových veršů ze sbírky Carmina pro smyčcový orchestr v neoklasicistním slohu zazněla pod taktovkou Jana Talicha reprezentativně. V Koncertu F dur č. 6 op. 9 pro harfu a orchestr Jana Křtitele Krumpholze se představila harfistka Jana Boušková , která přes počáteční překvapivá technická zakolísání, si publikum získala zaníceným přednesem a širokou dynamickou škálou. Úspěšný, značně obsáhlý a objevný repertoárový kruh čítající osmdesát skladatelů čtyř staletí žijících na našem i mimo naše území v podání špičkových umělců mladé a střední generace (117 koncertů navštívilo 85 000 návštěvníků) byl uzavřen opět dílem z pera Antonína Rösslera-Rosettiho. Zřídka slýchanou Symfonii g moll, provedenou poprvé v roce 1790, Talich obohatil naléhavou apelativností, snad i vůči těm, kteří se mohou zasloužit o to, aby dílo častěji zaznívalo na současných pódiích.

Mezinárodní hudební projekt České sny, který dramaturgicky i rozsahem neměl ve srovnání s jinými hudebními festivaly obdoby, se tak právem zařadil k nejvýznačnějším kulturním akcím v rámci programu Česká hudba 2004. Řada nadšených partnerů si vyžádala jeho zopakování, jež se uskuteční v roce 2007.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.