pondělí, 12. březen 2012

Bernarda Fink v Písni o zemi

Napsal(a) 

Bernarda Fink v Písni o zemi, foto Zdeněk Chrapek Bernarda Fink v Písni o zemifoto: Zdeněk Chrapek

Kombinace Mozartovy Haffnerovy symfoniePísní o zemi od Gustava Mahlera mohla působit v abonentním koncertu České filharmonie (6. 1.) v Rudolfinu překvapivě až nevydařeně. Eliahu Inbal nicméně dokáže pochybnosti svým univerzálně platným gestem překlenout. Nešlo prostě tentokrát o program z jedné hudební sféry, s jedním zaměřením a jednou náladou pro celý večer, ale o programy dva. Mozart vcelku potěšil, ale Mahler, jak se dalo čekat, přitáhl pozornost víc. A to přinejmenším díky sólistce – argentinsko-slovinsko-rakouské mezzosopranistce Bernardě Fink , jejíž niterný, hlasově a emocionálně ideální výkon v závěrečné dlouhé ztišené a mizející části Písně o zemi byl jednoznačně hlavním důvodem, pro který stálo za to na koncert jít. V první polovině této podivuhodné písňové symfonie ovšem stál za pozornost i vypjatý výkon tenoristy Stephena Gouda . Momentální šéfdirigent orchestru Mahlera uvádí poměrně často, ale nedá se říci, že by z jeho interpretačních koncepcí zůstávalo v mysli něco nezapomenutelného. Účinkování Bernardy Fink v paměti přetrvá.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.