úterý, 19. únor 2002

Benefice pro Annu

Napsal(a) 

Benefice pro Annu Benefice pro Annu
Na Anenském náměstí na Starém Městě pražském stojí už více než šest set let dnes již odsvěcený kostel sv. Anny. Klášterní gotický kostel s unikátním původním dřevěným krovem a vzácnými freskami, jenž figuruje v seznamu UNESCO, se dochoval hlavně díky jedné abatyši z počátku 15. století, která díky tomu, že byla tetou Jana Žižky, ochránila kostel před pustošivými choutkami husitů. Správcem donedávna chátrající památky je Národní divadlo a "andělem záchrany" by měla být Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových, které poskytlo ND pronájem na 99 let. I když kolem rekonstrukce jsou ještě určité nejasnosti a problémy, snad se v dohledné historické době dočkáme zpřístupnění památky, proklamovaných kulturních a ekumenických akcí, koncertů, výstav a divadelních představení. Večer 19. 11. 2001 se díky benefičnímu koncertu v Rudolfinu nadační konto na záchranu sv. Anny obohatilo o 528 000 korun.

Společnost Bellamaya, pořadatel operního gala koncertu, nabídla Pražanům bohaté hudební menu: čtyři špičkové pěvce, vynikající orchestr, pomalu už legendárního dirigenta Jiřího Bělohlávka a atraktivní program. Největším magnetem byla mezzosopranistka Dagmar Pecková , které se několik týdnů před tím narodila holčička Dorothea. Některé světové superhvězdy sklouznou při podobných charitativních akcích k tomu, že s nimi zpívají umělci o třídu horší, aby pak tím víc vyniklo jejich umění. Jako své hosty si Pecková přizvala umělce (barytonisté Ivan Kusnjer a Roman Janál a tenorista Valentin Prolat ), kteří jí byli více či méně rovnocennými partnery. Při takovéto pěvecké munici musel být výsledek celkově uspokojivý. Diskutovat tedy lze pouze o dílčích věcech. Například o tom, že Mozartův Cherubín vzhledem k posouvání hlasu Dagmar Peckové spíše do altové polohy již není tak ideální jako před lety, že světlý a spíše subtilní Prolatův tenor měl tendenci v Mozartovi (Cosi fan tutte ) k nečekané forzi a zbytečné expresivitě na úkor intonace, že part Almavivy z Figarovy svatby není pro Kusnjera tím pravým šálkem kávy. Naproti tomu jeho podání Tausendmarka z Braniborů v Čechách bylo skvělé. Ovšem vrcholem večera byla Santuzza Dagmar Peckové. Dramatičnost a vášeň i pěvecká poloha Mascagniho Sedláka kavalíra mě, musím přiznat, okouzlila minimálně stejně jako Carmen . Když už jsem zmínil Carmen, Valentin Prolat se vyrovnal s Donem José, jak nejlépe mohl, a těžko bychom dnes hledali v Čechách lepšího, ale bohužel typ jeho hlasu má do ideálního představitele této role typu Plácida Dominga dost daleko. Totéž platí i pro jeho Lenského (Evžen Oněgin ). Roman Janál prokázal, že je schopen zpívat na vysoké úrovni jak Giovanniho (Don Giovanni ) nebo Guglielma (Cosi fan tutte ), tak Oněgina (Evžen Oněgin ). Pražská komorní filharmonie spěje zdá se čím dál tím více k typu univerzálního orchestru, schopného bez problémů zahrát jak Glucka nebo Mozarta, tak doprovodit romanticky vypjaté operní árie. Přesto však svět Mozarta je mu o poznání bližší než Georges Bizet. Na závěr projevilo publikum svou spokojenost bouřlivými ovacemi.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.