sobota, 21. březen 2009

Beethoven AD Tria

Napsal(a) 

AD Trio Prague sice tvoří věkem už zkušení muzikanti, jedná se však o relativně nový soubor. Svému kmotru dělá čest, nicméně na koncertu Pražských symfoniků 18. 12. 2008 (Obecní dům Praha) zazněla od Dvořáka jen Šestá symfonie ve zralém, spíše lyrickém pojetí Libora Peška . Trio se popralo s Beethovenovým Trojkoncertem C dur op. 56 se ctí. Uvádět tento koncertantní monument není snadné. Tři individuality musejí být jak sólisty, tak i jednotně dýchající a hrající trojicí. Naprosto suverénní a přitom citlivý byl klavírista Martin Kasík . Skvělý byl i cellista Miloš Jahoda . Bohužel se to nedá konstatovat o Jiřím Hurníkovi . Jeho houslový projev byl tak ušlechtilý, až mu nakonec scházela (zvláště v 1. větě) průbojnost a tónová šťavnatost, kterou jsem slýchal v tomto partu například od Suka, Szerynga, Oistracha, Ženatého nebo Matouška. Navíc ne vždy byly pasáže zcela čisté a srozumitelné. Nicméně všichni tři jsou výteční muzikanti, takže výsledek byl nakonec příjemný. Libor Pešek dělal jediné: postaral se o to, aby se jim FOK nepřekážel a vytvořil dobrý základ.

V úvodu zazněla Rossiniho předehra k Vilému Tellovi . I zde nechal dirigent orchestr hrát a nijak jej nesvazoval. Určitě však orchestr má na to, aby hrál v rychlé části lehčeji a aby „koňský cval“ nebyl tak těžkopádný a dynamicky málo diferencovaný.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.