Sedmdesát let jesenické ZUŠ

Když se v květnu 2017, díky Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené, uskutečnil první ročník ZUŠ Open – nejrozsáhlejší kulturní akce v historii České republiky upozorňující na význam uměleckého vzdělávání dětí – zapojilo se do něj kolem 355 základních uměleckých škol z různých koutů České republiky. Jednou z nich byla i Základní umělecká škola v Jeseníku, která si na sklonku roku 2018 připomněla řadou koncertů a výstav 70. výročí od svého vzniku.

Dřívější Hudební učiliště prošlo za dobu svého působení řadou změn – nejen názvu, ale také rozsahu svého záběru a počtu vyučujících i žáků. Nezměnilo se ale směřování této instituce, která si od počátku kladla za cíl uvádět děti v relativně chudém a zapomenutém horském kraji do světa umění – hudebního, výtvarného, literárně-dramatického i tanečního.

Nabídka oborů se v průběhu let proměňovala, po osamostatnění tanečního oboru, vedoucího v roce 1994 k založení Soukromé základní umělecké školy taneční paní učitelkou Martou Jurkovou s dcerou Ladou, pracují první tři jmenované obory pod vedením více než čtyřiceti vyučujících s osmi sty žáky na třech budovách v Jeseníku a detašovaných třídách v České Vsi, Mikulovicích a Lipové-lázních. Více o historii a osobnostech lze nalézt na webových stránkách školy, pro účely tohoto ohlédnutí je jen potřeba dodat, že v loňském „osmičkovém“ roce nebylo vůbec snadné najít v záplavách městských akcí k 100. výročí založení samostatného československého státu ucelený čas a odpovídající podobu připomenutí i tohoto výročí. Obyvatelé Jeseníku a okolí ale svou početnou účastí na všech koncertech a vernisážích výstav výtvarného oboru, na kterých účinkovali žáci oboru literárně dramatického, obdivuhodným způsobem oslavy podpořili a ve stále zaplněných sálech ukázali, že jsou opravdoví a nadšení fandové, kteří jsou si nezastupitelné role této instituce vědomi.

Od 27. října do 4. prosince 2018 si mohli milovníci různých podob umění přijít opravdu na své – připraveny pro ně byly výstavy učitelů a bývalých absolventů, koncert Smyčcového orchestru Jeseník, koncert bývalých absolventů ZUŠ, kteří dále působí jako profesionálové či pedagogové nebo koncert Dechového orchestru mladých se závěrečným Reprezentačním plesem. Mezi oslavy 70. výročí patřily také oba koncerty Varhanního festivalu, koncert Hvězdy a hvězdičky a připomenutí dvacátých narozenin spřáteleného Jesenického smíšeného pěveckého sboru ve zcela vyprodaném sále Divadla Petra Bezruče.

Všem účinkujícím patří veliký dík, poděkování je ale potřeba adresovat také současnému vedení školy i zřizovateli, kterým je Město Jeseník, a také Olomouckému kraji, který pomohl s financováním tohoto projektu. Magdalena Kožená, zakladatelka ZUŠ Open k prvnímu ročníku řekla: “ Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.“ Toto krédo se snažily oslavy 70. výročí ZUŠ Jeseník připomenout a přihlásit se tak nejen k odkazu těch, kteří nás již předešli, ale také k chuti být tady i nadále pro ty, kteří chtějí projít branou do světa umění.

Autorka je pedagožkou ZUŠ Jeseník

Sdílet článek: