středa, 18. prosinec 2013

Novinky ze světa a z domova

Napsal(a) 

Často slýchávám od moudrých hlav katastrofická zvěstování typu: blíží se konec tištěných médií, rozhlas je zbytečný, zahoďte cédéčka, nastal konec nahrávacího průmyslu... Přesto čtenáři stále čtou nejen odborné časopisy, ale i deníky, Vltava dál vysílá a  jen v Evropě existují desítky labelů, hodně nebo průměrně zajímavých i z mého pohledu víceméně zbytných. Podívejme se, co připravují v první polovině roku 2014 dva z těch zajímavých.

První je hlavní česká značka – Supraphon. Produkce je samozřejmě ovlivněna „rokem české hudby“, takže hudby tuzemské provenience je zde skutečně dost. Muzikanti spjatí s Václavem Luksem spojili síly v prezentaci houslových, nezřídka hodně virtuózních skladeb pro housle, v nichž hraje prim Lenka Torgersen . Světlo světa spatří  skladby Jana Dismase Zelenky, který se stává vydavatelskou jistotou, a Františka Ignáce Antonína Tůmy, projekt opět z dílny Václava Lukse. Připomenut bude Josef Suk - skladatel i Josef Suk – houslista, dirigenti Václav Neumann a Karel Ančerl a jeden z jubilantů roku 2014 -  skladatel Jan Novák. Klavíristka Jitka Čechová završí svůj smetanovský komplet a její bývalá kolegyně ze Smetanova tria, Jana Vonášková , si odvážně splní sen Brahmsovými sonátami.

Podle ekonomických výsledků a vlivu stále ještě světová vydavatelská jednička – Deutsche Grammophon – má přirozeně pro první pololetí roku 2014 více trumfů. Česká hudba mezi nimi však chybí. Vlastně ne tak docela. V 50 dílném CD boxu 100 Great Symphonies bude i Dvořák. Nicméně svoje si firma „odpracovala“, když na podzim 2013 vydala Dvořákovy skladby pro housle (Koncert, Romance, Mazurek, Humoreska ) s Anne-Sophií Mutter .

Jaké novinky DGG zaplaví hudební svět? Magdalena Kožená opět překvapí – program písní s doprovodem varhan (Christian Schmidt) obsahuje hudbu Bacha, Purcella, Wolfa, Schuberta, Strausse, Verdiho ad. Zatímco u nás bude „rok české hudby“, v Německu (a jistě nejen tam) budou oslavovat výročí narození Richarda Strausse (1864); Thomas Hampson k tomu přichystal písňový recitál. Písně s tématy války a míru obsahuje deska, jež byla inspirována letopočty 1914 – 2014; charismatická sopranistka Anna Prohaska zvolila hudbu Beethovena, Schuberta, Liszta, Faurého, Stravinského, Braunfelse ad. Na žluté značce bude mít svůj debut dirigent Pablo Heras-Casado , jenž spolupracoval se souborem Concerto Köln a kontratenoristou Bejunem Mehtou na projektu El Maestro Farinelli .

DGG i v roce 2014 nabídne bohatou klavírní žeň. Pierre-Laurent Aimard představí první díl Bachova Dobře temperovaného klavíru , Rakušan Ingolf Wunder první koncerty Čajkovského a Chopina (to neznají pianisté DGG nic jiného?), k sedmdesátinám Marii Joao Pires vyjde 18 CD s jejími sólovými nahrávkami (Mozart, Chopin, Schumann…), Maurizio Pollini nabídne tentokrát druhý Brahmsův koncert (Staatskapelle Dresden a Christian Thielemann ).

Velké boxy budou patřit Westminster Legacy (legendární nahrávky z období 1947-1970), Leonard Bernstein Collection , Strauss Conducts Strauss , Rafael Kubelik: The Symphony Edition , Karajan 111 , Daniel Barenboim – Complete Schubert Piano Sonatas , Carlos Kleiber Deluxe Edition , 100 Greats Of The Gramophon… a dalších titulům nové limitované řady DG3 – Mutter , Pollini , Abbado , Horowitz , Rostropovič

Své příznivce si jistě najde DVD s Čajkovského Eugenem Oněginem s Annou Netrebko , Piotrem Beczalou , Mariuszem Kwiecienem a Valerijem Gergijevem . Vybočením, které DGG však dělá stále častěji, budou projekty typu John Adams – The Gospel According To The Other Mary, Avi Avital – Between Worlds, Fiesta 2014!, Gustavo Dudamel – Libertador Ost

Stará hudba sice je u DGG stále vzácnější, nicméně když už něco spatří světlo světa, tak to stojí za to. Objevem může být debut Ensemble Plus Ultra s pracovním názvem Arround El Greco se španělskou hudbou z období 1541 – 1614. Lahůdka na konec: záznam  projektu Verdi – Giovanna d´Arco ze Salzburg Festival 2013 (Anna Netrebko , Plácido Domingo , Francesco Meli ).

A pak že je krize stříbrných kotoučů☺

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.