„Náš zemitý pan profesor!“

Takto na Vlastimila Lejska vzpomínají ti, kteří ho zažili nejen za katedrou, ale především mimo ni. Výstižné hodnocení pro muže, který byl stejně jako jeho hudba jadrný a zemitý. Ke své tvorbě přistupoval z pohledu gurmána a skvělého kuchaře. Nakonec o tom vědí své jeho žáci, které nezřídka odměnil svými výrobky. Zda všechny, anebo jenom ty, s jejichž výkonem byl spokojen, těžko říci. Soudě podle toho, že své žáky bral jako své děti a jejich děti pak považoval za vnuky, neodešel nikdo s prázdnou.

Jaké však byly začátky muže, který vychoval plejádu skvělých interpretů, spoluzaložil Mezinárodní interpretační Schubertovu soutěž pro klavírní dua, vytvořil nemalé hudební dílo, bravurně interpretoval desítky děl celé řady skladatelů ať už sólově či v klavírním duu s manželkou Věrou?

Výrazně nadaný mladý muž, o němž Josef Blatný říkal, že je rodilým virtuosem, by přes nesporný talent nedosáhl mezinárodního úspěchu bez skvělých pedagogů. Za všechny vzpomenu profesora Františka Schafera, jenž razil teorii, že interpret musí skladbu zvládnout nejen technicky, ale také ji hluboce prožít. Jen tak ji posluchač přijme vřele a s otevřeným srdcem.

Ke studiu konzervatoře se Vlastimil Lejsek rozhodl až po ukončení gymnázia. Jeho výrazný talent, kterým zcela ohromil přijímací komisi, ho vynesl rovnou do čtvrtého ročníku! Svými všestrannými znalostmi, a to nejen pianistickými, zcela převyšoval mladší spolužáky, kteří k němu vzhlíželi s obdivem a úctou.  Opačné pohlaví nevyjímaje!

Mezi jinými také Věruška Králová, jež tajně doufala v bližší setkání s tímto z řady vystupujícím studentem. To bylo radosti, když ten, o němž do té doby jen snila, jí nejen složil poklonu za interpretaci Mozartova koncertu d moll, ale především ji požádal o schůzku! Čert ví, co ho tehdy více zaujalo, zda ona křehká, švitorná studentka či její pianistický um? Jedno je jisté, jejich první stejně jako další schůzky byly plné not. Ovládly nejen jejich srdce, ale staly se neodmyslItelným doplňkem jejich schůzek, tak jako když nosíte deštník, abyste nezmokli.

Takoví byli nejen tehdy, ale vlastně po celý život, kdy vystupovali nejen sólově, ale především jako manželské klavírní duo V+V Lejskovi. Svérázné, originální a neopakovatelné. ON výrazný skladatel a ONA nadaná fejetonistka a skvělá vypravěčka. Společně vnášeli do srdcí svých posluchačů krásu hudby, bez níž by život byl tak chudý. Premiérovali její novinky, interpretovali dokonale stylově a technicky hudbu různých údobí, přičemž dbali na to, aby zejména v mezinárodním měřítku byla česká hudba na prvním místě.

Chcete-li blíže poznat tu, která věrně stála po boku svého muže až do jeho posledního dechu, přijďte v pátek 12. června v 19 hodin do Kaple v Jeseníku. Na Vaši návštěvu se těší nejen profesorka Věra Lejsková, ale také žáci Základní umělecké školy v Jeseníku, kteří se představí po boku brněnského klavírního dua Hrubých. Zahajovací večer IX. cyklu koncertů Vlastimila Lejska současně odstartuje oslavy 25 let trvání firmy FENIX Group, která nad ním převzala záštitu. Finančně a mediálně dále tento projekt podpořily Olomoucký kraj, Řetězárna Česká Ves a.s., Campa Net a.s., Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Jesenický týdeník a Českoveský zpravodaj.

Sdílet článek: