pátek, 2. prosinec 2016

Jihoafrické cestování Cancionety Praga

Napsal(a) 

Hugo Lambrects Music Centre Hugo Lambrects Music Centre

Cancioneta Praga, pražský sbor založený v roce 2010 z iniciativy sbormistra Lukáše Jindřicha, vyjel v říjnu roku 2016 na turné do Jihoafrické republiky. Sbor, jenž byl původně založen jako ženský, se stále častěji opírá i o mužské hlasy a právě ve smíšeném složení se tohoto turné zúčastnil. Plánování této cesty sahá až do roku 2014, kdy Prahu v rámci svého evropského turné, krátce navštívil uznávaný jihoafrický sbor Cape Town Youth Choir (CTYC) pod vedením Leona Starkera.

Po úspěšném společném koncertu v zaplněném kostele sv. Šimona a Judy v Praze se pražskému sboru dostalo pozvání do Kapského Města. Nikoho z členů v té době ani nenapadlo, že po dvou letech se tato myšlenka stane realitou a sbor se vydá na reciproční návštěvu do Jihoafrické republiky potěšit tamější publikum. Přípravy na turné byly dlouhodobé a repertoár byl pečlivě vybrán tak, aby zahrnoval množství hudebních stylů a posluchačům představil co nejširší škálu děl sborové tvorby. Koncerty se tedy rozezněly filmovou hudbou, klasickou hudbou i lidovými písněmi celého světa zpívanými v původních jazycích. Veliký důraz sbor kladl zejména na přípravu afrických lidových písní, kterými si chtěl naklonit místní publikum. Atmosféru tak oživily písně Siyahamba, Shosholoza či I Pharadisi, které se pokaždé dočkaly vřelé odezvy.

V kostele v Ceres V kostele v Ceres

Každý koncertní večer byl tedy naplněn radostí, potěšením a dobrou náladou, která se od publika odrážela ke sboristům a zajistila jim tak ojedinělý hudební zážitek. Největší koncert celého turné se uskutečnil v impozantní koncertní síni Hugo Lambrechts Music Centre v Kapském Městě, kde v první části vystoupil sbor CTYC a v druhé Cancioneta Praga. Na závěr koncertu, jako již tradičně při vystupování těchto dvou těles, zazněla skladba Adiemus Karla Jenkinse a tradiční africká píseň Ukuthula, hovořící o boji za lidská práva a rovnosti všech. Zejména společný zpěv byl vždy velice emotivním zážitkem, který jen potvrdil, že hudba skutečně spojuje všechny napříč světadíly. Další koncerty v prostorách knihovny Kapského Města či v moderním kostele ve městě Ceres se nesly v komornějším duchu. Závěrem turné byl pražský sbor hostem nedělní mše v St. Mary´s Cathedral, jedné z nejkrásnějších katedrál Kapského Města, kde sklidil veliký potlesk a svou interpretací chrámové a klasické hudby nadchl celou kongregaci.

Mys Dobré naděje Mys Dobré naděje

Zcela neplánovaně a bezprostředně si sbor nakonec zazpíval také v oblasti V&A Waterfront blízko přístavu, kde zaujal kolemjdoucí, kteří se zastavili, zaposlouchali a strávili se sborem několik chvil. Čas mezi koncerty byl vyplněn poznáváním a objevováním krás města jako takového a jeho okolí (Stolová hora, Mys Dobré naděje, Robben Island a další) a všichni zúčastnění odjížděli z Jihoafrické republiky nejen s pocitem dobře odzpívaných a úspěšných koncertů, ale také se silnými zážitky ze všech navštívených míst.

Související položky (podle značky)

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.