I ve Vsetíně se nakonec nechali strhnout Romy a filharmoniky

Spolupráce České filharmonie a Idy Kelarové na projektech podporujících talentované romské děti a mladé lidi pokračuje třetím rokem. Už dvakrát, vždy v letních měsících 2014 a 2015, přitom vystupovali hudebníci, vyslaní ČF, a dětský pěvecký sbor Čhavorenge v romských osadách na východním Slovensku. Tentokrát – mezi 9. a 11. listopadem 2015 – koncertovali v Česku: v Praze, v Berouně a ve Vsetíně. A přidali se k nim také místní mladí zpěváci.

Pražský koncert ve spolupráci ČF, z. s. Miret, Gymnázia Voděradská a Farnosti Neposkvrněného početí Panny Marie se odehrál 9. listopadu ve Strašnickém kostele. V závěru koncertu se k Čhavorenge přidali studenti Gymnázia Voděradská, vedení prof. Václavou Kolářovou, a společně zazpívali písně Na šunav a Hej romale. Berounský koncert byl zároveň závěrečným koncertem 33. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun. Konal se v úterý 10. 11. 2015 v sále Kulturního domu Plzeňka. Před koncertem se děti z Čhavorenge setkaly s romským dětským sborem Romano dživipen (= romský život) z Králova Dvora.

Vsetínský koncert spolupořádala Diakonie Vsetín s podporou Zlínského kraje. Koncert byl svatomartinský, odehrál se ve středu 11. listopadu ve vsetínském Domu kultury.

Potkávání lidí různé kulturní a životní zkušenosti je naším dlouhodobým cílem,“ vysvětluje ředitel Diakonie Vsetín Dan Žárský, proč se Diakonie rozhodla ke spolupráci s ČF a Čhavorenge. „Stejně jako nám jim jde o to, aby se mezi lidmi otevřely nové cesty porozumění,“ dodává. „Během koncertu k tomu rozhodně došlo.

Koncert ve Vsetíně - Jožko Koltár a Oto Bunda, foto Petr Kadlec

A jak pokračuje tisková zpráva vsetínské Diakonie: „Cesta ke společnému lidskému i hudebnímu zážitku ale tentokrát rozhodně nebyla snadná. Filharmonici a především soubor Čhavorenge měli za sebou náročný týden plný hudebních zkoušek a koncertů po městech v České republice. Jsou přitom zvyklí na okamžitou nadšenou reakci publika. Ve Vsetíně, kde jejich miniturné vrcholilo, ale museli místní publikum dlouho přesvědčovat, aby se nechalo hudbou oslovit.

Bylo to opravdu výrazně těžší, než jindy,“ potvrzuje jednadvacetiletý zpěvák Jožko Drevenak ze slovenského Bardějova, který je v Čhavorenge od letošního léta. „Ale jsem rád, že nakonec se publikum k nám přidalo. Koncert byl výborný a těším se na další. Tak zase někdy ve Vsetíně!“, loučí se před cestou domů na Slovensko.

Koncert navštívilo 400 lidí. Podle odhadů z jedné třetiny Romové, ze dvou třetin Češi. Rozdíl mezi oběma skupinami byl znát. Někteří z českého publika očekávali více klasické hudby. Byli zklamaní, že klasické skladby zazněly během večera jen tři a večeru jinak dominovala hudba romská. Byť někteří ocenili zajímavá hudební srovnání: třeba to, že Dvořákův Slovanský tanec č. 8 má vlastně velmi podobný hudební základ jako romská hudba. Část Romů zase očekávala především energické čardáše a při klidnějších skladbách se evidentně nudili. 

Co tedy nakonec způsobilo, že ve finále všechny sjednotil silný hudební zážitek?

Naše děcka na sobě intenzivně makají, nenechají se odradit a podávají výkon. To se počítá a to lidi vždy nakonec zasáhne. Každého,“ vysvětluje sbormistryně Čhavorenge Ida Kelarová. To lze jenom potvrdit. Soustředěnost na maximální hudební výkon byla znát na každém zpěvákovi souboru Čhavorenge. Energičnost a spontaneita hudebního vystoupení šla ruku v ruce s precizností a disciplínou. Díky tomu ostatně mohou mladí zpěváci dlouhodobě spolupracovat se špičkovými hráči České filharmonie. Díky tomu se nakonec nechalo strhnout i vsetínské publikum.

Sdílet článek: