středa, 26. říjen 2011

Další díl operního příběhu v Praze

Napsal(a) 

Začátkem října uspořádalo Ministerstvo kultury tiskovou konferenci k transformaci Státní opery Praha a Národního divadla v Praze. Očekávané setkání s hlavními aktéry změn však bylo pro novináře spíše zklamáním. Příliš nových informací o reformě totiž nepřineslo. Ministr kultury Jiří Besser při svém projevu znovu zopakoval, že transformace je jedinou možností, jak zachránit Státní operu. Ministerstvo tvrdí, že opera loni hospodařila se schodkem 13,5 milionu korun a od roku 2004 byla několikrát ve ztrátě, navíc její provoz je prý neefektivní. Analýzy hospodaření zveřejnilo ministerstvo také na svém webu. „Zákony platí pro všechny a podle zákona o příspěvkových organizacích by v příštím roce musela být SOP ukončena činnost. Projekt samostatné SOP nenaplnil očekávání, nedokázal se odpoutat od finanční závislosti na státním rozpočtu a výnosů ze své činnosti. Nechci být u jejího zrušení,“ řekl ministr a připomenul, že „ti, kdo projekt SOP vymysleli“, ho nedokázali naplnit a divadlo je stoprocentně závislé na státu.

Současný plán kontroverzní transformace, která potrvá zhruba do roku 2014, zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a sólistů ND a SOP. První ze tří fází by už prý měla přinést výrazné úspory, a to 22,3 milionu korun na manažerských platech. Ušetřené finance by se měly použít na zkvalitnění podmínek pro práci uměleckých souborů, především platů zaměstnanců Státní opery. Ty by měly vzrůst na úroveň Národního divadla. Klíčovým aktem první fáze je ovšem majetkové propojení, naplánované už k 1. lednu příštího roku. Přípravy jsou v podstatě už v plném proudu, ministerstvo zadalo již procesně-personální audit, který má mimo jiné zhodnotit i efektivitu pracovních míst. Duplicitní místa v administrativě se podle náměstka MK Radka Zdráhala nebudou moct podporovat, umělci se ale o práci obávat nemusejí. Ministerstvo chce navíc vyjednávat se zaměstnanci SOP o kolektivní smlouvě, kterou dosud nemají uzavřenou.

Hrací plán sezony 2012/13 pro všechny scény ND slibuje ředitel ND a SOP Ondřej Černý zveřejnit už před koncem roku. Operu v obou scénách povede od 1. ledna 2012 jeden umělecký šéf, kterým bude slovinský režisér Rok Rappl. S tím však nesouhlasí většina zaměstnanců Státní opery a podporují je i odbory. Rappl je podle nich mladý a nemá zkušenosti s řízením tak rozsáhlé scény. S transformací v podstatě nesouhlasí i část veřejnosti, pod petici proti sloučení scén se podepsalo přes 20 000 lidí a projekt nezískal v červenci ani podporu Senátu. Uznávaný současný šéf opery ND Jiří Heřman zůstane na svém postu do konce této sezony.

Obě instituce – ND a SOP budou tvořit samostatné účetní jednotky. Důležitým krokem bude tak změna statutu Národního divadla, jeho součástí bude zřízení správní a umělecké rady. Správní rada by měla sloužit jako poradce (!) ministerstva a pravidla jejího fungování budou ukotvena ve statutu ND. Bude schvalovat strategická rozhodnutí týkající se rozvoje ND i kontrolovat ekonomický chod instituce i uměleckou činnost. MK slibuje, že tento poradní orgán se bude podílet i na výběru uměleckých šéfů a jmenovat nebo navrhovat odvolání ředitele ND. Zasahovat tak bude zřejmě už do výběru nového ředitele tohoto nově vznikajícího „superdivadla“. MK hodlá konkurs vyhlásit během příštího roku, současnému šéfovi Černému, který ND vede od roku 2007, mandát končí na jaře 2013.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.