sobota, 22. únor 2003

Ze světa současných vydavatelství: Tzadik

Napsal(a) 

Ze světa současných vydavatelství: Tzadik Ze světa současných vydavatelství: Tzadik
Newyorský hlavní stan skladatele Johna Zorna má opravdu bojového ducha: naznačují to už vojenské maskovací kalhoty, které Zorn neodkládá ani když jde na pódium děkovat inetrpretům své vážné hudby. Tak jako sám John Zorn je těžko popsatelný jazykem, který tu byl před postmodernou, může se pojit údiv a nezvyk i s jeho vydavatelstvím TZADIK: v hebrejštině ten výraz znamená "spravedlivý".

Tzadik plně a bouřlivě reprezentuje pocit ze současného hudebního umění, jakého může nabýt v New Yorku ostražitý a nestranný pozorovatel: dění je moc, jeho pestrost a členitost pak signalizuje především dvojí. 1) Neopovažme se hierarchizovat - soudit podle použitých prostředků na "vyšší" či "nízké" umění se v dnešní pozdní době nedá. 2) Všude se pnou souvislosti, i mezi zdánlivě nespojitými oblastmi. Klíčem k Zornovu stanovisku jsou mnohé nápovědi jeho výroků, nejvíc však ten, v němž se přihlašuje k "tradici avantgard": nikoli jazzu, ne k vážné hudbě, k žádným fúzím ani stylům. Pro Zorna je žánrem předvoj - někdy se společenskou odpovědností, mnohdy však jako zcela individuální cesta za vizí.

Ze světa současných vydavatelství: Tzadik Ze světa současných vydavatelství: Tzadik
Osm edičních řad Tzadiku tak přináší velmi různou hudbu, vždy s puncem novosti a výlučnosti. Radical Jewish Culture se odvíjí od Zornova znovunalezeného židovství a programu otevřené, perspektivní hudby pro generace Židů, jež už co nejplněji přemohou trauma holokaustu. Dosavadních sedmdesát titulů rozevřelo skvělé možnosti: sólově tu debutoval klarinetista David Krakauer (ex-Klezmatics), Frank London svedl jazzmany k melodiím synagogálních kantorů, k židovské inspiraci se přiklání saxofonista Steve Lacy , kytarista Marc Ribot i trumpetista Steven Bernstein (šéf Sex Mob). Evropské vody reprezentují polští Cracow Klezmer Band , známí i u nás: tatáž edice však přináší i hlukové plochy odrážející kabalu či vyprávění o židovské komunitě stylizované do radiofonické rozhlasové hry.

To jsme ovšem ještě neotevřeli Archival Series , archivní řadu, kterou si Zorn vyhrazuje pro sebe: právě zde vycházejí mimo jiné i nahrávky kvartetu Masada (JZ jako saxofonista, trumpetista Dave Douglas , kontrabasista Greg Cohen , bubeník Joey Baron ), v němž Zorn zas a znova rozehrává dvě stovky svých skladeb v židovských modech. Composer Series představují skladatele z celého světa, přičemž nejen dávají prostor radikálním existencím (filipínský José Maceda , stavitel nástrojů Frank Denyer ), ale zároveň nově promýšlí výraz skladatel: to když dává prostor "skladbám" britského nestora absolutní improvizace Dereka Baileyho , příběhům sólových bicích Milforda Gravese anebo skvělým konceptům japonského Yoshihidea Otoma : jeho nedávný pár alb Cathode a Anode je vrcholnou ukázkou, jak se postbeatový a elektronický underground zasnoubil s radikálním skladatelstvím éry po Johnu Cageovi.

Ze světa současných vydavatelství: Tzadik Ze světa současných vydavatelství: Tzadik
Zorn už před lety našel blízký vztah k japonské kultuře: naučil se japonsky, dlouho tam trávil vždy polovinu roku: těžko říci, je-li tomu tak dodnes. Edice New Japan pomohla západnímu světu objevit bezprecedentní přístup dnešních Japonců k našim kánonům, žánrům a nepřekročitelným pravidlům. Patří-li dnes japonské zastoupení k běžnému tónu progresivních akcí, Zorn na tom má zásluhu. Manipulátorka s bicími automaty a elektronikou Ikue Mori , klavíristka Satoko Fujii nebo duo Ruins jsou už dnes klasické figury "nové hudby", edice ovšem nabízí i méně známé (a stále jedinečně inspirativní) projekty Rovo , Hoahio či "sólo pro zraněný disk" letošního vítěze festivalu Ars Electronica Linz, skladatele Yasunaa Tonea . U Japonců hraje elektronika často zásadní roli - ale stejně jako "vážná" kompozice u skladatelů, etnická inspirace u Židů či jazz u lidí z downtownu je jen východiskem k novému, často pevně odůvodněnému hudebnímu směřování.

Tzadik, osvědčující mimořádné souznění se současným světem a nejnovějšími myšlenkovými směry, je výjimečný podnik. Nikdy neinzeroval, nevydával reklamní materiály, nenabízí recenzní alba novinářům. Přesto patří Zornova slonovinová věž k nejskloňovanějším titulům ve výročních anketách progresívního jazzu, současné kompozice, nové hudby. Sledovat ji znamená permanentně studovat hloubku a živost hudby v dnešním světě.

Internet: www.tzadik.com

Příležitostný dovoz do ČR: Recommended Records CZ, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.