čtvrtek, 28. srpen 2003

Topic: Víc než nějaká rudá firmička

Napsal(a) 

Topic: Víc než nějaká rudá firmička Topic: Víc než nějaká rudá firmička
V roce 1939, tedy ve stejné době, kdy s čímsi v mnohém podobným začínal ve Spojených státech Moe Asch, začaly pod křídly britské Workers Music Association vycházet první desky, jejichž účelem bylo "vrátit lidu jeho hlas". Stejně jako Aschova firma Folkways ve Státech, i Topic Records na britských ostrovech vydávali zejména raný protestně orientovaný folk, takzvané industriální balady, tradiční folklor a také, jakožto výraz internacionálního cítění, i hudbu nejrůznějších etnik.

Není divu, že budoucnost oběma připraveným labelům přála: v šedesátých letech přežily nástup řady podobně orientovaných firem a o čtvrtstoletí později i přílivovou vlnu World Music. Topic Records by mohli s klidem usnout na vavřínech reedic svých dávných vinylů, skutečnost je ale taková, že jejich čerstvá produkce stále figuruje v patřičných žebříčcích, a koneckonců třeba i v letošních nominacích na Ceny HARMONIE. Jejich prvním deskou prý byla Chlap, co ředí dělníkovi pivo Paddyho Ryana a také další produkce víceméně odpovídala profilu, který později kdosi charakterizoval jako "little red label": z domácích tu byli průkopníci britského folku Ewan MacColl a Bert Lloyd , ze zámoří Topic dodávali Pete Seegera , Paula Robsona a Woodyho Guthrieho .

Na přelomu padesátých a šedesátých let vznikl rozhlasový projekt Ewana MacColla, Peggy Seeger a Charlese Parkera zvaný Radio Ballads , pokoušející se zmapovat tehdejší žhavou současnost: stavbu dálnice M1, život teenagerů, kočovníků, horníků, boxerů, rybářů či lidí postižených obrnou, a také - ve stylu amerických mýtů- statečného strojvedoucího, obětujícího v nebezpečí vlastní život. Šest z osmi pořadů se dočkalo vydání na LP Topic a celá rozhlasová řada byla později hodnocena jako "nejcennější výdobytek britského folkového hnutí". To ale dost dobře ani nemohla být pravda, protože to hlavní mělo teprve přijít - a z trochu jiného konce.

Je třeba poctivě přiznat, že na počátku britského folku byla z jazzu vycházející skifflová vlna, tedy notně amerikanizující element. Významnou roli zde také sehrála MacCollova partnerka a nevlastní sestra Pete Seegera Peggy, a především americký etnomuzikolog Alan Lomax , jemuž se během padesatých let stala Británie základnou pro aktivity jak na ostrovech samých, tak i na kontinentu. A do třetice se tu objevili dva hodně svérázní jedinci, Ramblin Jack Elliott a Derroll Adams , kteří představovali praktickou a velice reprezentativní ukázku guthrieovského stylu. A to bylo něco docela jiného než akademické provozování industriálních balad. Topic Records však prokázali dostatečnou bystrosluchost a jejich elliottovská alba s přizvukujícím Adamsem neztrácejí ani po letech nic ze své syrovosti a bezprostřednosti. V tom se jim mohla na londýnské folkové scéně rovnat snad jen drsná irská pouliční harcovnice Margaret Barry .

Topic: Víc než nějaká rudá firmička Topic: Víc než nějaká rudá firmička

Nicméně s postupujícími roky první poloviny šedesátých let se konsolidovala skutečně britská folková scéna. Kytaristé Davy Graham , Martin Carthy , Martin Sipmson , Nic Jones a řada dalších postupně opouštěli hraní černošských blues a kovbojských písniček a vytvářeli zcela osobitý styl britského fingerpickingu. Na druhé straně se zde objevovaly i jedinečné zpěvačky, jako Anne Briggs , Shirley Collins či June Tabor , bez nichž bychom se asi nedočkali dnešních "keltských královen". Oba tyto trendy se pak sešly na legendárním společném albu Davyho Grahama a Shirley Collins, které se stalo východiskem pro folk-rockové postupy následujících dekád, v nichž dominovaly mimo jiné - máme-li se dále držet katalogu Topic Records - kapely Albion Band , Brass Monkey či Battlefield Band .

Především se ale v polovině šedesátých let objevili sourozenci Watersonovi, kolem nichž se do značné míry dodnes koncentruje dění na britské folkové scéně. Z téhle rodiny koneckonců pochází i Eliza Carthy , která už nějaký rok udává tón (a se svým albem Anglicana zasáhla do zmíněných nominací Cen HARMONIE), a ani vokální spolek Blue Murder (který byl také nominován), není opět ničím jiným než rozšířenou sestavou Watersons .

Topic: Víc než nějaká rudá firmička Topic: Víc než nějaká rudá firmička

Je to zřejmě paradoxně zájem o takzvanou hudbu světa , který dnes umožňuje folkařským labelům rozsáhlé projekty z archivů více či méně terénních nahrávek. Vedle nepříliš ohromující řady Topic World Series s nahrávkami hudby skutečně z celého světa (připomeňme, že část těchto nahrávek pořídil Bert Lloyd) přináší Topic cosi, čemu mohou jiné firmy jen stěží konkurovat: s ediční řadou Voice of the People - sérií alb tradiční hudby z britských ostrovů, s písničkami námluv a svateb, námořních bitev, bouří, tragediemi, písničkami o exilu a emigraci, o prostém životě na venkově, opravdové i falešné lásce, místních i celonárodních záležitostech, kočování, pití, honech, rybolovu, pytlačení i obyčejné práci.

Značnou část tvoří písničky zpívané bez doprovodu nástrojů - ostatně jeden z nejproslulejších tradičních zpěváků, Harry Cox z Norfolku, považoval nástrojový doprovod za naprosto neomluvitelný ústupek komerci. Jen občas zpěváka doprovodí sbor, housle, akordeon, concertina, tin-whistle, banjo, dulcimer, piano, cello, flétna, případně dudy. Z mnoha desítek zpěváků jich i zasvěcenější příznivec ostrovního folku bude jménem znát jen hrstku. Svoji pozornost ostatně dlužíme i mnohým hvězdným jménům z loňského Acoustic Folk Boxu , bilancujícího na čtyřech CD folkové dějiny od Lonnieho Donnegana až po Elizu Carthy.

Příští rok firma oslaví pětašedesáté narozeniny - ať už nabere příští vlna zájmu o anglickou, skotskou, velšskou či irskou muziku jakoukoliv podobu, Topic Records si s tím nepochybně snadno poradí s britskou solidností. Mimochodem, u nás tuto firmu dosud nikdo kloudně nezastupuje.

Internet:

www.topicrecords.co.uk

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.