pondělí, 10. říjen 2005

Plocek & Šuranská: Písňobraní

Napsal(a) 

Plocek & Šuranská: Písňobraní Plocek & Šuranská: Písňobraní
Jiří Plocek - housle, zpěv, mandolína lidové píšťalky, klarinet, kytara, Jitka Šuranská - housle, zpěv, hosté: Jaromír Nečas - zpěv, Roman Dostál - zpěv, Luboš Malina - irská píšťala, Petr Surý - kontrabas. Vydáno: 2005. TT: 34:27. 1 CD Indies Records MAM264-2.

Mít možnost popovídat si s Jiřím Plockem a jeho přítelem, legendárním folkloristou z Českého rozhlasu Brno Jaromírem Nečasem o kopaničářské hudbě a o tom, jak pan Nečas chodil na víno s básníkem Janem Skácelem, pochopíte proč Jiří s Jitkou Šuranskou natočili tak z duše vytrysklé hudecké album a proč není v OSE. A proč to panu Nečasovi i v třiaosmdesáti letech v písničce Už je dzeň zpívá jako málokomu. A proč Jiří Plocek, zakladatel Teagrassu, vyměnil mandolínu za housle. Nebo stačí pouze poslouchat a věřit mu, že tak osobně pojatou muziku ještě nikdy nenatočil.

V bookletu píše, že popudem mu k tomu byla účast na spontánním společném hraní hudecké hudby na Horňácku, se vší její "syrovostí ve výrazu, vysokou mírou improvizace a přímočarou poctivostí." Kdo ho ale zná, ví, že k moravské kultuře vždycky přistupoval spíš pocitově než folkloristicky, že ať už jako hudebník či nakladatel se považoval především za služebníka moravské lidové muziky, ne za otroka vydavatelů a hitparád.

Třináct lidových písniček s Jitkou Šuranskou - jinak klasicky vzdělanou členkou zlínské filharmonie - a mnoha hosty (Roman Dostál od Oborohu, Petr Surý, Luboš Malina) přehrávají jakoby od boku, z okamžitého popudu, neobyčejně jednoduše a čistě. Jak Jiří říká, "nejdůležitější je vnitřní postoj, co ze sebe pustíš, a ruce už podle toho začnou fungovat samy." A co je hlavní, po stejném chodníčku se s ním - i v rámci koncertní Hudecké úderky - vydala i o desítky let mladší Jitka Šuranská, s hlasem od Pánaboha, zapomínající, co ji o lidové hudbě na konzervatoři učili.

V době, kdy se zakabonění a nepoučitelní folkloristé přou se stařečky a mladá generace uvádí moravské lidovky do bigbítu, připomíná tohle vesnicky čisté album pověstný Skácelův strom, "jenž nechtěl být ničím jiným než krásným stromem." Takový, kterému básník záviděl: "Úplně všechno. Listí, haluze, vítr, hudbu i kulatá léta. Byl totiž výraznější než já."

Vydavatel: Indies Records

Stopáž: 34:27

EAN: 8595026626423

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.