sobota, 26. červenec 2003

Nina Simone

Napsal(a) 

Nina Simone Nina Simone
Nejvyšší kněžka soulu - tento úctyhodný titul zdobí snad všechny nekrology americké zpěvačky, pianistky a autorky Niny Simone, která zemřela 21. dubna ve svém domově v jižní Francii ve věku sedmdesáti let. Nekompromisní, vždy extravagantní, naléhavě emocionální a až umíněně originální umělkyně uhranula svým výlučným zjevem široké publikum, které si koupilo přes milion jejích desek. Téměř každý výkon Niny Simone (vyslov nyna simon) byl a je zážitkem. Její koncerty měly uhrančivou rituální sílu. Z nahrávek si připomeňme například strašidelnou interpretaci písně I Put A Spell On You ( Začaruji Tě), kterou se vzápětí inspiroval leader a zpěvák skupiny Them Van Morrison, nekonečně těžkou atmosféru dokázala vtisknout baladám (Don't Smoke In Bed, My Man's Gone Now, In The Dark ), hysterický nádech ničící intonaci je blízek pláči v Brelově šansónu Ne Me Quitte Pas (přikládala vůbec větší význam dramatické působivosti než hudební čistotě). Protestsongy a politicky angažované písně psala a zpívala s razancí válečnice a tryskaly jí odhodlaně přímo ze srdce (Mississippi Goddamn, Vinnie Mandela - Beloved Heroine ) a i spodní rytmy funku uměly být hybnou vodou na její mlýn.

Kde se vzal takový unikát? Eunice Waymon (její pravé jméno) pocházela z dogmaticky křesťanské rodiny a od malička tudíž extaticky zpívala v kostelním sboru. Její podivínský styl hry na klavír, v němž se temně a leckdy i s humorem snoubil jazz s bachovským kontrapunktem, šansonem, soulem, blues a funky, měl kořeny v lekcích piána, které brala od pěti let, ovšem i v pozdějších studiích klavíru na Julliard School. Nininým snem bylo dokonce stát se první černošskou klavírní virtuózkou. Naopak hodiny zpěvu patrně nenavštěvovala nikdy, neboť po celou kariéru střídala svůj pověstný řežavý hrdelní rejstřík s nejistými slabými výškami, někdy rádoby operně používanými, z pedagogického hlediska vlastně odstrašujícím způsobem.

Největší výkony Niny Simone však i přesto, či právě proto! přimějí posluchače k pocitu, že má co dělat s interpretačním géniem, či spíše s bytostí, pro níž je pouhé slovo "originál" bledé. Ostatně jejím první hitem byla v 60. letech za uši tahající verze I Loves You Porgy , zazpívaná ovšem s obnaženým, třesoucím se srdcem na dlani. Simone prožila poslední léta svého života v Karibiku, v Africe a nakonec ve Francii, neboť si zamilovala Středomoří. V půli 80. let měla vystoupit i na území Československa a do Bratislavy i dorazila, ale kvůli umělčině indispozici, či spíše intoxikaci, musel být koncert zrušen. Jiného se tedy již nedočkáme.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.