čtvrtek, 7. říjen 2010

Na jazzový festival do Přerova se opět sjedou hvězdní hudebníci: Marcus Miller či Laco Déczi

Napsal(a) 

Marcus Miller Marcus Miller

Tři podzimní večery s nejvyšší koncentrací jazzové hudby? Nadšené publikum rezervující většinu vstupenek ještě před jejich uvolněním do prodeje a vlastně i oznámením programu? Místo vzácných hudebních spojení, úspěšně ignorujících hranice států i žánrů? 27. Československý jazzový festival v Přerově vypukne již za tři týdny a odměnou věrným návštěvníkům bude opět (čerstvě aktualizovaný) program. Na pódiu Městského domu se od 21. do 23. října vystřídají ryzí a vlivní jazzmani. Počínaje LACO DÉCZIM a jeho formací Celula New York, jubilujícím BIG BANDEM GUSTAVA BROMA nebo uhrančivým varhaníkem DR. LONNIEM SMITHEM a jeho kapelou. Největším magnetem letošního ročníku však nesporně bude výjimečný baskytarista MARCUS MILLER, jenž dá se svými parťáky vzpomenout na svého velkého učitele a jazzového spoluhráče Milese Davise. Výsledkem jejich spolupráce bylo mimo jiné kanonické album soudobého jazzu – Tutu. A právě na tuto nahrávku dá Miller před – dle všeho - přeplněným sálem přerovského Městského domu vzpomenout.

„Letošní program se rodil opravdu složitě. Když už jsme měli vše pohromadě, zasáhly nás redukce rozpočtu a dramaturgii jsme stavěli znovu. I proto máme radost z každého jména, které se letos v Přerově představí,“ konstatuje dramaturg Československého jazzového festivalu Aleš Benda. A jeho výkonný ředitel Rudolf Neuls dodává: „Na tomto místě se sluší poděkovat městu Přerov, všem našim příznivcům a partnerům, kteří festival podporují navzdory velmi složité době. Na tyto okolnosti trochu doplatil, snad dočasně, tolik oblíbený Jazz u piva a další vymyšlený doprovodný program.“

Vstupenky lze koupit v předprodeji v Městském domě Přerov v Kratochvílově 1, rezervace na telefonu 581 217 596 nebo e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Cena vstupného na číslované sedadlo činí 300,- Kč/den, stání 150,- Kč/den, číslovaná permanentka na večerní koncerty 750,- Kč. Veškeré další informace na http://www.csjf.cz.

Aretha Franklin, Mariah Carey, Elton John, Bryan Ferry, Frank Sinatra… Skutečně pestrý je rejstřík věhlasných hudebníků má na svém kontě spolupráce americký baskytarista Marcus Miller (1959). A to v neúplném výčtu chybí jméno největší – Miles Davis. Právě v kapele svého velkého vzoru se Miller ocitl v roce 1981 a tento guru jazzové scény celé druhé poloviny 20. století stanovil jeho další tvůrčí dráhu – ať už jako producenta či výtečného praktikujícího hudebníka. Pro fanoušky přerovského festivalu je v košaté kariéře Marcuse Millera zapotřebí červeně zakroužkovat rok 1986. Tehdy totiž ze spolupráce Millera a Davise vzklíčilo milníkové album Tutu. Jeho současnou, inovovanou podobu přijede Marcus Miller na Československý jazzový festival představit bez Milese Davise, zato s reprezentativně poskládanou formací Tutu Revisited: Sean Jones (trubka), Alex Han (saxofony), Federico Gonzalez Pena (klávesy), Louis Cato (bicí nástroje).

V telefonním seznamu Marcuse Millera je nesporně červeně podtržený i Dr. Lonnie Smith, další host letošního přerovské přehlídky a především virtuózní varhaník, jenž si už padesát let při hraní prozpěvuje a objevováním nových zvukových možnosti neustále rozšiřuje výrazovou paletu svého nástroje. Výjimečný sólista, jehož jméno je synonymem pro varhany Hammond B3, se v roce 1969 stal v anketě kritiků časopisu Downbeat poprvé „varhaníkem roku“, v letech 2003, 2004, 2005, 2008 a 2009 ho na stejnou pozici dosadila Asociace jazzových žurnalistů a letos v srpnu mu kritici Downbeatu opět přisoudili prvenství. Časopis Jazz Times o něm napsal, že je to „rébus zavinutý do hádanky zavinuté do turbanu.“ „Tato metafora by snad mohla charakterizovat hudbu, která je komplexem různých zvukových a stylových vrstev poskládaných do nečekaných záhybů,“ říká dramaturg Aleš Benda. V Přerově jej doprovodí kytarista Jonathan Kreisberg a bubeník Jamire Williams.

Na americkou jazzovou notu se v Přerově zadrnká už první den ve čtvrtek 21. října: to jsou totiž na programu dva veleslavné bandy s notnou podporou právě z USA. Jako první rozehřeje publikum saxofonista Rosťa Fraš-Skip Wilkins Quintet. Nejde o žádný (dramaturgický) sňatek z rozumu či nutnosti: Fraš si s ostatními členy skupiny kápl do noty na Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu, důkazem čehož je loňské album Frýdlant Nights. New York Voices je smíšené vokální kvarteto bravurně kormidlující – jak mohlo ocenit před pěti lety i přerovské obecenstvo - mezi rhythm’n’blues, klasikou, latinskoamerickou hudbou nebo popem. Od čtveřice sympatických pěvců se možná dočká uměleckého dárku doprovázející početný ansámbl Gustav Brom Big Band, jenž letos slaví kulaté a dechberoucí 70. narozeniny. Pod taktovkou Vlada Valoviče se představí jubilující jazzmani jako Svatopluk Košvanec, Juraj Bartoš, Ondřej Štveráček a další.

Snad už jen pamětníci vědí, že letos další „sedmdesátník“ a host Československého jazzového festivalu Karel Růžička, strávil roky 1968 až 1979 v Jazz Cellula Laca Décziho. Ačkoliv do uší přerovských posluchačů zaduje i Laco Déczi (již po léta hrající s latino a free jazzově naladěnou Celulou New York), oslavence Karel Růžička vystoupí v Kulturním domě coby sólista společně s Big Bandem Felixe Slováčka.

Předprodej vstupenek: Městský dům, Kratochvílova 1 Přerov, tel.: 581 217 596, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Změna programu vyhrazena.

Cena vstupného: číslované sedadlo 300,- Kč/den, stání 150,- Kč/den, číslovaná permanentka na večerní koncerty 750,- Kč

Partneři festivalu: Olomoucký kaj, Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group a Renomia a.s., makléřská pojišťovací společnost

PROGRAM XXVII. ČESKOSLOVENSKÉHO JAZZOVÉHO FESTIVALU

21. - 23. 10. 2010 MĚSTSKÝ DŮM PŘEROV, VELKÝ SÁL

čtvrtek 21. 10. - od 19:30 hod.

· Rosťa Fraš & Skip Wilkins Quintet (CZ / USA)

· Gustav Brom Big Band & New York Voices (CZ / SK / USA)

pátek 22. 10. - od 19:30 hod.

· Laco Déczi & Celula New York (CZ / SK / USA / J)

· Dr. Lonnie Smith Trio (USA)

sobota 23. 10. - od 19:30 hod.

· Karel Růžička 70 & Big Band Felixe Slováčka (CZ)

· Marcus Miller - Tutu Revisited (USA)

UVÍTÁNÍ NÁVŠTĚVNÍKŮ KONCERTŮ - vždy od 19:00 hod. - foyer Městského domu

· Jazz Base – jazzové trio (až desatero) ZUŠ Přerov (CZ)

AFTER PARTY - vždy po hlavních koncertech - předsálí Městského domu

· Yandim Band & Kristýna Kachtíková & Markéta Foukalová (CZ)

DOPROVODNÁ SCÉNA PIVOVAR - JAZZ U PIVA

čtvrtek 21. 10. - od 18:00 hod. - vycházející jazzové hvězdy & skočný jazz-funk

· Andreas Varady, Dávid Hodek & Friends (Gayer, Farkas) (HU / SK)

· One Night Stand (CZ)

pátek 22. 10. - od 18:00 hod. - jazz "ze starých časů" & blueszvonec na konec

· Formace Jazz Q (CZ)

· Mothers Follow Chairs (CZ)

odkazy

Československý jazzový festival Přerov

PR

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.