Katovice – jazzová perla polského Slezka

Současný vážný zájemce o studium jazzu má v naší zemi stále poněkud málo možností (specializovaná a odborná výuka jazzu probíhá na profesionální úrovni pouze na VOŠ KJJ v Praze; jazzové oddělení na našich hudebních akademiích zatím chybí), ohlíží se tedy ven za hranice vlastní země. Nejbližší varianty přicházející v úvahu jsou tyto: Kolín nad Rýnem, Graz, Wrocław a Katovice.

Jako student muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem využil možnosti studijní stáže v zahraničí (v rámci výměnného programu Socrates Erasmus) a vyjel na dva semestry za jazzem do polských Katovic. „Proč zrovna Katovice?“, ptal jsem se sám sebe při rozhodování, na kterou evropskou jazzovou akademii se vydám. Ke kladné odpovědi pomohly tyto argumenty: dlouhotrvající proslulost polského jazzu, krátká vzdálenost (autem Olomouc – Katovice asi za 3 hodiny), eventuální možnost spolupráce mladých polských jazzmenů s českými (získání cenných hudebních kontaktů, propojení regionů Morava – polské Slezsko a podobně), a především můj lektor Piotr Wojtasik.

Katovice je dosti nevábně vypadající město ležící v hustě zalidněné průmyslové aglomeraci v horním Slezsku. V centru se nachází proslulá Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, na které bylo v roce 1968 založeno z iniciativy profesora Zbigniewa Kalemby první jazzové oddělení v Polsku (Wydzial Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Toto jazzové oddělení se během let vyprofilovalo a dnes patří mezi nejlepší v Evropě. O kvalitě výuky mohou jistě svědčit jména slavných absolventů, jmenujme některé z nich: Maciej Sikała, Tomasz Szukalski, Marcin Jahr, Jerzy Małek, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj, Łukasz Żyta, Paweł Dobrowolski, nebo třeba všichni tři sidemani z kvarteta Tomasze Stańka fungující též jako samostatná jednotka pod názvem Simple Acoustic Trio: Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz a Michał Miskiewicz.

Student jazzu si v Katovicích může vybrat ze tří studijních oborů: hra na nástroj, zpěv, nebo kompozice a aranžování. Studium je podle evropských norem od letošního roku již pětileté: tříleté bakalářské a navazující dvouleté magisterské. Příjemným překvapením pro zahraniční studenty je jistě absence školného. To platí ovšem jen pro klasické denní studium. Dálkové studium, které probíhá formou víkendových setkání jednou za dva týdny, je zpoplatněno (3000 zł/semestr). Na jazzové oddělení se přijímá každoročně pouze patnáct posluchačů, což samozřejmě silně kontrastuje s velkým „návalem“ při přijímacích zkouškách na každém z oborů. Byl jsem ovšem překvapen, když jsem se ocitl ve škole mezi samými domorodci jako jediný student ze zahraničí. To by se nicméně mělo v nejbližší budoucnosti radikálně změnit, do Katovic se totiž chystá příští školní rok invaze mladých a talentovaných jazzmenů z Prahy (Oskar Török, Štěpánka Balcarová, Rasťo Uhrík, Dano Šoltis).

Na instrumentálním oddělení pedagogicky působí mnoho hvězd současné polské jazzové scény, někteří z nich jsou mnohonásobnými vítězi v anketách odborného jazzového časopisu Jazz Forum ve svých kategoriích: zejména Piotr Wojtasik (trubka), Grzegorz Nagórski (trombon), Bernard Maseli (vibrafon) a Jacek Niedziela (kontrabas). Mezi další skvělé hráče a pedagogy patří Jerzy Główczewski (saxofony), Wojciech Niedziela (klavír), Adam Kowalewski (kontrabas, baskytara) nebo třeba Adam Buczek (bicí). Specialitou katovické jazzové katedry je výuka houslí (nejspíše vzhledem ke slavné polské jazzovo-houslové tradici, viz jména jako Zbygniew Seifert, Michał Urbaniak) a vibrafonu.

Za jednu z nejvýznamnějších osobností je v Katovicích považován trumpetista Piotr Wojtasik, který ve své osobě představuje znamenitou kombinaci hráčského i pedagogického talentu. Koncertoval nebo nahrával s takovými esy světového jazzu, jako jsou Dave Liebman, Billy Harper, Gary Bartz nebo Buster Williams. Kromě trubky vyučuje též celoročníkový předmět základů improvizace.

Na jazzovém oddělení funguje již od roku 1972 školní big band, který střídavě řídí Andrzej Zubek a Grzegorz Nagórski. V současné době repertoár čerpá převážně z bohatého a znamenitého odkazu big bandu Mela Lewise a Thada Jonese. S tímto školním tělesem jsem se zúčastnil například několika jazzových festivalů v Polsku.

Pro představu uvádím seznam předmětů, které jsem absolvoval v zimním semestru: hlavní obor (trubka), základy improvizace, rozvíjení sluchu (solfeggio), jazzové combo, big band, historie jazzu. Pro zájemce o studium uvádím ještě stručně průběh semestrální zkoušky z hlavního oboru: stupnice (v různých patternech), klasická skladba, transkripce sóla (zahrát s podkladem), několik standardů zpaměti, hra s combem. Celá zkouška trvá přibližně 45 minut.

Ve školním sále se poměrně často konají přehrávky kapel, takzvaná estrada studencka. Samotné město Katovice bohužel nenabízí mnoho příležitostí ke klubovému hraní, daleko lepší situace je v nedalekém Krakově, kam jezdí plno studentů hrát.

Více informací naleznete na webu školy: http://www.am.katowice.pl.

(Autor studuje na Akademii Muzyczne im. Karola Szymanowskiego v Katovicích.)

Sdílet článek: