pondělí, 12. září 2005

Joshua Redman Elastic Band - Momentum

Napsal(a) 

Joshua Redman Elastic Band: Momentum Joshua Redman Elastic Band: Momentum

Joshua Redman - saxofony, klávesy, Sam Yahel - klávesy, Jeff Ballard, Brian Blade - bicí, hosté: Petter Bernstein, Jeff Parker, Kurt Rosenwinkel, Eric Krasno - kytary, Flea, Meshell Ndegeocello - basa, Nicholas Payton - trubka, ?Uestlove - bicí, Stefon Harris - vibrafon. Vydáno 2005. TT: 57:39. 1 CD Nonesuch 7559- 79864-2 (Warner Classics).

Joshua Redman o sobě v poslední době dává vědět na všech jazzových frontách. Na koncertech s McCoy Tynerem aktualizoval coltraneovský projekt Crescent, září na posledním Rosenwinkelově albu Deep Song a sám vydal hned dvě desky - ornettecolemanovskou SF Jazz Collective a funkující Momentum .

Občasné pokusy "klasických" jazzových interpretů o aktuální soulfunkovou směs nejsou ojedinělé (vzpomeňme Hargrovův RH Factor), v případě Redmana jde o dlouhodobější, byť ne ústřední tendenci. Momentum je druhým počinem Elastic Bandu (viz Elastic, 2002), Redmanův první funkověji založený disk Freedom in the Groove sahá ještě dál (1996). Momentum lze postavit vedle varhanických trií s ostrým groovem - jam-bandových Medeski, Martin & Wood, ale hlavně Soulive (především jejich nedávná nahrávka Next). Ostatně, kytarista Eric Krasno ze Soulive tu hostuje v žánrově snad nejtypičtější Greasy G .

Opravdovou baskytaru na Momentu nalezneme zřídka, v duchu výše uvedených vzorů basovou linku obstarává Sam Yahel na klávesový syntezátor. Hammondky či jejich napodobeniny jsou podstatou podobných trií. Yahel, skutečná páteř Elastic Bandu, je kreativní varhaník. Efektně využívá celou šíři elektrických pian, clavinetů či napodobenin moogů a samozřejmě hammondek. Někdy se tu nelze ubránit vzpomínkám na Hancockovy Headhunters. Bubeník Brian Blade je zřejmě schopen hrát zcela regulérní funk a intencím leadera je docela věrný, v polovině skladeb jej však střídá Jeff Ballard .

Joshua Redman má jistě svou vlastní tvář, i když ji tady neodhaluje na odiv tak jako v hudebních teritoriích, na která je zvyklý. Slyšíme v něm Shortera i Ornetta Colemana (jeho Lonely Woman tu taky najdeme). Nicméně saxofonista (střídá tenor a sopránku) si na Momentu především hraje: s nejrůznějšími zvuky, střídmě elektronickými deformacemi tenoru, studiovým vrstvením dechových partů. Sám Redman v červnovém JazzForu tvrdí, že ještě nikdy před tím neužíval studia jako dalšího hudebního nástroje.

V druhé polovině disku dává Redman prostor četným hostům, v Redmanově Double Leopardy se ostřeji projevuje Flea , skvělý basista Red Hot Chilli Peppers.

Puristé budou zřejmě v Elastic Bandu vidět Redmanovu odchylku od normálu. V porovnání s obdobnými formacemi má však saxofonista určitě navrch v improvizační erudici. Momentum je velice příjemné letní album, které občas nerozeznáte od desek jiných jam-bandových skupin. Je to dobře, nebo špatně?

Vydavatel: Nonesuch/Warner Classics

Stopáž: 57:39

EAN: 7559798642

Nahráli: Joshua Redman - saxofony, klávesy, Sam Yahel - klávesy, Jeff Ballard, Brian Blade - bicí, hosté: Petter Bernstein, Jeff Parker, Kurt Rosenwinkel, Eric Krasno - kytary, Flea, Meshell Ndegeocello - basa, Nicholas Payton - trubka, ?Uestlove - bicí, Stefon Harris - vibrafon

Body: 4 z 6

Petr Vidomus

V Harmonii zakotvil na podzim 2004, kdy si jej na základě reportáže z francouzského jazzového festivalu vybrala jako svou náhradu Petra Konrádová (Petro, díky!). Stal se editorem jazzové rubriky časopisu, což znamená, že pro vás vybírá ta nejzásadnější témata, která hýbou světem tohoto žánru, dohlíží na kvalitu článků a v neposlední řadě sám píše. Do jeho textů se může promítat láska k sociologii, Francii a jazzrocku 70. let. Mimo to má rád dobré víno, cestování a fotografii. Můžete jej znát také coby hlas stanice ČRo Jazz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.