Joshua Redman Elastic Band – Momentum

Joshua Redman – saxofony, klávesy, Sam Yahel – klávesy, Jeff Ballard, Brian Blade – bicí, hosté: Petter Bernstein, Jeff Parker, Kurt Rosenwinkel, Eric Krasno – kytary, Flea, Meshell Ndegeocello – basa, Nicholas Payton – trubka, ?Uestlove – bicí, Stefon Harris – vibrafon. Vydáno 2005. TT: 57:39. 1 CD Nonesuch 7559- 79864-2 (Warner Classics).

Joshua Redman o sobě v poslední době dává vědět na všech jazzových frontách. Na koncertech s McCoy Tynerem aktualizoval coltraneovský projekt Crescent, září na posledním Rosenwinkelově albu Deep Song a sám vydal hned dvě desky – ornettecolemanovskou SF Jazz Collective a funkující Momentum .

Občasné pokusy „klasických“ jazzových interpretů o aktuální soulfunkovou směs nejsou ojedinělé (vzpomeňme Hargrovův RH Factor), v případě Redmana jde o dlouhodobější, byť ne ústřední tendenci. Momentum je druhým počinem Elastic Bandu (viz Elastic, 2002), Redmanův první funkověji založený disk Freedom in the Groove sahá ještě dál (1996). Momentum lze postavit vedle varhanických trií s ostrým groovem – jam-bandových Medeski, Martin & Wood, ale hlavně Soulive (především jejich nedávná nahrávka Next). Ostatně, kytarista Eric Krasno ze Soulive tu hostuje v žánrově snad nejtypičtější Greasy G .

Opravdovou baskytaru na Momentu nalezneme zřídka, v duchu výše uvedených vzorů basovou linku obstarává Sam Yahel na klávesový syntezátor. Hammondky či jejich napodobeniny jsou podstatou podobných trií. Yahel, skutečná páteř Elastic Bandu, je kreativní varhaník. Efektně využívá celou šíři elektrických pian, clavinetů či napodobenin moogů a samozřejmě hammondek. Někdy se tu nelze ubránit vzpomínkám na Hancockovy Headhunters. Bubeník Brian Blade je zřejmě schopen hrát zcela regulérní funk a intencím leadera je docela věrný, v polovině skladeb jej však střídá Jeff Ballard .

Joshua Redman má jistě svou vlastní tvář, i když ji tady neodhaluje na odiv tak jako v hudebních teritoriích, na která je zvyklý. Slyšíme v něm Shortera i Ornetta Colemana (jeho Lonely Woman tu taky najdeme). Nicméně saxofonista (střídá tenor a sopránku) si na Momentu především hraje: s nejrůznějšími zvuky, střídmě elektronickými deformacemi tenoru, studiovým vrstvením dechových partů. Sám Redman v červnovém JazzForu tvrdí, že ještě nikdy před tím neužíval studia jako dalšího hudebního nástroje.

V druhé polovině disku dává Redman prostor četným hostům, v Redmanově Double Leopardy se ostřeji projevuje Flea , skvělý basista Red Hot Chilli Peppers.

Puristé budou zřejmě v Elastic Bandu vidět Redmanovu odchylku od normálu. V porovnání s obdobnými formacemi má však saxofonista určitě navrch v improvizační erudici. Momentum je velice příjemné letní album, které občas nerozeznáte od desek jiných jam-bandových skupin. Je to dobře, nebo špatně?

Vydavatel: Nonesuch/Warner Classics

Stopáž: 57:39

EAN: 7559798642

Nahráli: Joshua Redman – saxofony, klávesy, Sam Yahel – klávesy, Jeff Ballard, Brian Blade – bicí, hosté: Petter Bernstein, Jeff Parker, Kurt Rosenwinkel, Eric Krasno – kytary, Flea, Meshell Ndegeocello – basa, Nicholas Payton – trubka, ?Uestlove – bicí, Stefon Harris – vibrafon

Body: 4 z 6

Sdílet článek: