Jaro na hradě – hlavně s českými jazzmeny

Dramaturgie letošní série se při přípravě spolehla zejména na spolupráci s velvyslanci evropských zemí. Počátek Jazzu na Hradě tak byl výletem do polské a ruské jazzové scény (Anna Maria Jopek v lednu, Alexej Kozlov v únoru).

Elena Suchánková , která v březnovém programu nahradila odřeknuvšího Zawinula, bezesporu představuje pozoruhodnou osobnost, i když známější je zřejmě za hranicemi než ve své domovině. Už proto, že jde o další z dítek slavné Berklee College of Music. Původem Brňačka studuje proslulou bostonskou školu, ale zároveň pravidelně zpívá v londýnských jazzových klubech. Pozornost si osobitá jazzová interpretka získala i v Česku svým debutem You Go To My Head , který jí vyšel u amerického labelu ES Records před čtyřmi lety. CD se v roce vydání udrželo čtyři týdny v Top 50 amerických jazzových rádií, ohlas mělo i u kritiky. „Eleně Suchánkové se podařilo vytvořit album, které svým pojetím klidně obstojí vedle dnešních alb amerických jazzových zpěvaček,“ napsal kupříkladu Lubomír Dorůžka. Na desce se tehdy vedle špičkových domácích hudebníků výrazně podílel i britský kontrabasista Jerome Davies , s nímž zpěvačka příležitostně vystupuje v Anglii. Napsal tři z jedenácti písní alba, za zmínku však stojí i jeden autorský vklad kytaristy Ivana Krále . Na You Go To My Head hostovali špičkoví instrumentalisté – mexický pianista Mark Aanderud , saxofonista František Kop , trumpetista František Kučera , perkusista Miloš Vacík , houslista Radek Rybář či hráč na sitár a tampuru Jiří Mucha .

Jaro na hradě - hlavně s českými jazzmenySuchánková však na Hrad přijede se svým víceméně stálým doprovodem v podobě koncertní formace Jocose Jazz . Její repertoár tvoří z větší části vlastní skladby, ale i jazzové standardy od Dukea Ellingtona přes Dizzy Gillespieho až k Horaceu Silverovi, všechny přizpůsobené stylu a nástrojovému obsazení skupiny. To je vpravdě klasické – Mirek Linka (kytara), Radek Krampl (vibrafon), Petr Dvorský (kontrabas), Milan Dvořák (piano) a Branko Križek (bicí).

Kontrabasista Petr Dvorský se na Hrad vypraví i koncem dubna, aby zde doprovodil už docela jinou formaci. Na koncertě v den 80. narozenin Jiřího Jirmala tu zahraje s triem kytaristů Jirmal-Dašek-Barek a bubeníkem Vladimírem Žižkou. Jde vlastně o výjimečnou příležitost vidět českou legendu, která se již dlouhodobě věnuje hlavně pedagogické a skladatelské činnosti. Jiří Jirmal hrál od mládí především jazzovou hudbu, později však získal klasické hudební vzdělání na pražské Státní hudební konzervatoři u profesora Štěpána Urbana. Jako pedagog Jirmal tamtéž později „odchoval“ řadu českých kytaristů (například Vladimíra Mikulku).

Jaro na hradě - hlavně s českými jazzmenyJirmal v poslední době vystupuje zejména se svým autorským programem Setkání s legendou v duu s kytaristou Miloslavem Klausem. A právě s Klausem loni vydal druhé pokračování komorní desky v latinském duchu Classic Jazz Guitar Collection .

Snímky z loňské série Jazzu na Hradě mají postupně vycházet na CD u Multisonicu; podobně by tomu však mohlo být i se záznamy Eleny Suchánkové a Jiřího Jirmala, které opět pořídí Český rozhlas. Je na co se těšit.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější