Hraní jako dýchání

Nadšení saxofonisty Františka Kopa pro učebnici Davida Liebmana Technika hry na saxofon vedlo tak daleko, že se rozhodl si ji raději celou přeložit, aby lépe pronikl do její podstaty. „Tato učebnice se ke mně dostala, když mi bylo skoro čtyřicet let – škoda! Škoda, že jsem k cenným informacím, které obsahuje, neměl přístup už v době, kdy jsem formoval své základní hráčské návyky,“ píše Kop v poznámce překladatele. Letos jeho práce využilo vydavatelství Editio Bärenreiter a na světě je tak jazzová vlaštovka poměrně vzácného druhu, vhodná nejen pro saxofonisty či klarinetisty, ale kapitole o dýchání pro všechny dechaře, potažmo zpěváky.

David Liebman (1946), jehož hudební dráha vedla od jazzrocku přes skupinu Milese Davise k vlastním projektům a 175 nahraným vlastním kompozicím, je také autorem učebnic Autoportrét jazzového umělce a Chromatický přístup k jazzové melodii a harmonii . Jeho učiteli byli Lennie Tristano, Joe Allard a Charles Lloyd. Je nejen světovým mistrem soprán saxofonu a pedagogiky, ale i výstižného slova. Jeho předmluvu k Technice hry na saxofon, kde vzdává hold Joe Allardovi, legendárnímu pedagogickému guruovi postcoltraneovské saxofonové generace, je možno číst znovu a znovu a vštípit si tak do hlavy zdejší pojetí cesty k nalezení osobního zvuku, který odpovídá kreativitě hráče a jeho vnitřnímu sluchu. Padne tu například Allardova věta: „Hraní je jako dýchání, není mezi nimi žádný rozdíl,“ či Liebmanovo přiznání, že mu trvalo léta, než pochopil Alardův důraz na cvičení alikvótních tónů, které ovlivňují „tón vynikajících saxofonistů, lehkost jeho tvorby, vyrovnanost, plnost, hloubku a především osobitost výrazu.“

Názvy devíti kapitol: Přehled mechanismu hry, Dýchání, Hrtan, Nácvik alikvótních tónů, Polohy jazyka a artikulace, Nátisk, Plátky a hubice, Výrazové prostředky, Cvičení, vypovídají o záběru i podrobnosti Liebmanova výkladu, podaném co nejsystematičtěji, aby porozuměli i samouci a začátečníci. Ač knížka vypadá útle, obsahuje velké množství informací a je evidentně výsledkem dlouholeté odborné práce na nejvyšší úrovni. Pro zájemce o další oblíbené texty saxofonisty Františka Kopa doporučuji jeho internetovou stránku www.kopjazz.cz.

Sdílet článek: